İslam Temalı Dini Filmler

The Dervish | Derviş Filmi Tek Part Online İzle

The Dervish | Derviş Filmi Tek Part Online İzle
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslam Temalı Dini Filmler Yorumlar : 1 Okunma : 21951 Beğen : 0

Tür : Dram
Gösterim Tarihi : 13 Aralık 2002
Yönetmen : Alberto Rondalli
Senaryo : Alberto Rondalli , Mehmet Selimoviç (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Claudio Collepiccolo
Müzik : Kemal Karaöz , Mehmet Fatih Çıtlak
Yapım : 2001, Türkiye / İtalya , 133 dk.
Oyuncular : Antonio Buil Puejo (Ahmet Nurettin) , Cezmi Baskın (Hasan) , Ruhi Sarı (Yusuf) , Erdem Özipek (Muhammed) , Soner Ağın (Sinaneddin) , Mete Dönmezer (Devlet Memuru) , Tuncer Necmioğlu (Kadı) , Yüksel Arıcı (Muselim) , Başak Köklükaya (Sersen)

Derviş, Yugoslav yazar Mehmet Selimoviç’in 1966 yılında yayımlanan ve 30 dile çevrilen, Derviş ve Ölüm romanından, İtalyan yönetmen Alberto Rondalli tarafından beyazperdeye aktarılmış.

Konu: Mevlevi Şeyhi Ahmet Nurettin’in kardeşi, suçsuz olmasına rağmen hapise atılır. Derviş, kardeşi masum olduğu için onun eninde sonunda geri döneceğine inanmaktadır. Fakat umutları, Kadı’nın kardeşini idam etmesiyle yerle bir olur. Kendi içinde büyük bir hesaplaşmaya girişen Derviş, sorumlularla uğraşmaya karar verir ve halkı isyana davet etmeye başlar. Zamanla, kendisi de karşı koyduğu iktidar’ın bir parçası olacaktır…

Filmde Ahmet Nurettin’i canlandıran İspanyol Antonio Buil Pueyo dışındaki tüm oyuncular Türk. Başak Köklükaya, Ruhi Sarı, Cezmi Baskın, Menderes Samancılar gibi Türk sinemasının önde gelen oyuncuları yer alıyor filmde.

AFS Film ile İtalyan Cinemaundici şirketi filmin yapımcılığını üstleniyorlar.

Derviş Locarno Film Festivali’nde Jüri Özel Mansiyonu, Gallio Film Festivali’nde ise En İyi Film Ödülü aldı.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorumlar 1

 • ramazan

  ramazan

  eline salık

  Cevapla

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Videolar