Minyeli Abdullah 1 ve 2

Minyeli Abdullah 1 ve 2
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslam Temalı Dini Filmler Yorumlar : 0 Okunma : 5030 Beğen : 0

Mineyeli Abdullah filmi 2 bölümden oluşmaktadır. Burada 1. ve 2. bölümü alt alta verilmiştir. Ayrıca aramanıza gerek yoktur.

Yapım:1989-1990 ~ Türkiye
Türram, Tarih
Yönetmen:Yücel Çakmaklı
Oyuncularerihan Savaş, Ulvi Alacakaptan, Haluk Kurdoğlu, Berhan Şimşek, Lütfü Seyfullah, Agah Hün, Berhan Şimsek, İhsan Ustaoğlu, Mesut Çakarlı, Nezihe Becerikli
Senaryo:Bülent Oran
Yapımcı:Mehmet Tanrısever
Görüntü Yönetmeni:Hüseyin Özşahin

1. Film hakkında kısa bilgi:Filmin temasını oluşturan olaylar Kral Faruk döneminde Mısır’da geçmektedir. Ülkede baskı ve zulüm hakimdir. İdealist bir Müslüman olan Abdullah yaptığı çalışmalardan dolayı bir sohbet bahanesiyle tutuklanır. Gizli cemiyet kurarak devlete ihanet ettiği iddiasıyla idamı talep edilir. Eşi de çevresinin baskısına dayanamayarak Abdullah’tan ayrılmak zorunda kalır..
‘Minyeli Abdullah’ çağımız insanının en temel problemi olan yabancılaşmayı işleyen teması ile bütün zamanların filmleri arasında yer almayı hak ediyor.

2. Film hakkında kısa bilgi: İlk filmde gizli cemiyet kurarak devlete ihanet iddiasıyla idamla yargılanan Minyeli Abdullah serbest kaldıktan sonra hamallık yaparak talebe okutur. Daha önce ayrıldığı eşi Sevde ile yeniden evlenir. Sosyal ve kültürel faaliyetlere ağırlık verir. İhtilalle gelen hükümet onu Kahire Başkomserliğine getirir. Bazı çevrelerin duyduğu rahatsızlıkla müdahalelerine boyun eğmeyen Abdullah kula kul olmak yerine hamallığa dönmeyi tercih eder.’Minyeli Abdullah 2′ birinci filmde konu ettiği yabancılaşma probleminin her platformda mücadele edilmesinin gereğini işleyen teması ile bütün zamanların filmleri arasında yer almayı hak ediyor.
Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Videolar