İslam Temalı Dini Filmler

Ana Sayfa Videolar Filmler Dini / Tasavvufi Filmler İslam Temalı Dini Filmler İskilipli Atıf Hoca: Kelebekler Sonsuza Uçar Filmi Tek Part

İskilipli Atıf Hoca: Kelebekler Sonsuza Uçar Filmi Tek Part

İskilipli Atıf Hoca: Kelebekler Sonsuza Uçar Filmi Tek Part
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İslam Temalı Dini Filmler Yorumlar : 2 Okunma : 6932 Beğen : 0

Yönetmen ve Senaryo : Mesut Uçakan
Görüntü Yönetmeni : Ümit Ardabak
Kurgu : Ayhan Ergürsel
Müzik : Özhan Eren
Oyuncular : Yılmaz Zafer, Halûk Kurdoğlu, Gülay Pınarbaşı, Arzu Atalay, Altan Akışık, Baki Tamer, Kadir Savun, Kâzım Eryüksel, Mehmet Beyazıt, Demir Nuyan, Bilal Yıkılmaz, Devrim Parscan, Nuri Tuğ, Reyhan Ayyüzlü, Ali Zebil

Kısaca: İskilipli Âtıf Hoca / Kelebekler Sonsuza Uçar, 1993 yapımı Türk filmidir.
Mehmed Âtıf, Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed Âtıf Hoca, İskilipli Mehmed adlarıyla bilinen döneminin önde gelen bu isminin, Şapka Kanunu’na muhalefet etmek suçlamasıyla cumhuriyetin kuruluş yıllarında yargılanmasını ve idam edilmesini anlatır.Yönetmenliğini Mesut Uçakan’ın yaptiğı filmin senaryosu Mesut Uçakan, müzikleri ise Özhan Eren’e aittir.

Özeti: Filim, evi aramaya gelen üç polisle başlar. Arama yapılırken evin hanımının pişirdiği kahveleri hoca bizzat onlara götürürken polisler, onu sorgulamaya götürmek durumunda olduğunu söylerler. Bir yandan bu sorgulamalar ve arkasından gelen mahkeme gösterilirken Genç Hukukçular Derneği başkanı olan Avukat Ferit’in 68 yıl sonra bu mahkemeyi incelemek için İskilipli Hoca’nın doğduğu köye gider, orada artık yaşlanmış olan kızından konuyla ilgili bilgi almak ister. Bu arada o köyde yaşayan bir şeyhin ona “Hoca ölmedi, yaşıyor” demesinden ve onun genel olarak şahsından etkilenir.

Araştırmaları, 1926′da İskilipli Hoca’yı ve başkalarını duruşmaya çağırıp cezâlandıran mahkemenin haksız bir karar verdiği yolundaki şüphesini gittikçe kuvvetlendirmektedir. Nihâyet hukûkun üstünlüğüne inanmış Genç Hukukçular Derneği’ni İskilipli Mehmed Âtıf Hoca’ya iâde-i îtibâr dâvâsı açılarak Türk hukûkunun aklanması konusunda karar alınır.

Film, seyirciye bu konuda târihî araştırma yapılmış izlenimi vermekte, iâde-i îtibar dâvâsı için yapılan bu başvurunun 1995′te yapıldığını, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’ya îtibarlarının iâde edilerek İstanbul’da inşâ edilmiş anıtmezara taşındığını, İskilipli Mehmed Âtıf Hoca’nın dosyasının incelenmekte olduğunu söylemektedir.

Ödüller: Antalya Portakal Halk Jürisi ödülü
T.C. Yazarlar Birliği en iyi yönetmen ödülü
BİRSAD en iyi film
Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Videolar