Yunan Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Yunan Mitolojisi Zeus ile Antiope'nin oğlu Amphion

Zeus ile Antiope'nin oğlu Amphion

Zeus ile Antiope'nin oğlu Amphion
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yunan Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 6103 Beğen : 0

Amphion, yani Zeus ile Antiope'nin oğlu, dağda çobanlar ile büyümüştür. Çünkü Antiope ikiz çocuklarını doğurunca, amcası Lykos onları Kithairon dağına bırakıp, Antiope'yi de karısı Dirke'ye köle olarak verir. İşte böylece ikizler, dağda çobanlar arasında büyürler. Amphion'un müziğe yeteneğini fark eden tanrı Apollon (ya da Hermes) ona bir lyra armağan eder. Usta bir müzisyen olan Amphion’un, Lir çalarak büyülediği ağır taşlarla, Thebai'nin çevresindeki suru ördüğü söylenir.

İkiz kardeşinin adı, Zethos'tur. İlkçağ Hellenlerinin inançlarında incelik-kabalık karşıtlığını simgelerler. Zethos ne denli dövüşçü ise Amphion da o denli duygulu ve duyarlıdır. Bu iki kardeş, olgunlaştıklarında annelerini köleleştiren Thebe kralı Lycus ve onun karısı Dirce'e karşı korkunç bir öç alma savaşına girişirler ve sonunda da Dirce'yi vahşi bir boğanın boynuzuna bağlamak suretiyle ondan intikamlarını alırlar. Bu olay, söylencelerde şu şekilde anlatılır:

“Günün birinde Dirke'nin yanından kaçan Antiope gelir, dağda oğullarını bulur ve öcünü almaya iter onları. İkizler Thebai'ye dönerler, Lykos'u öldürüp, Dirke'yi azgın bir boğanın boynuzlarına saçlarıyla bağlayarak salıverirler hayvanı. Dirke, kayalar üstünde parçalanıp can verir. Ölüsü bir ırmağa atılır, o ırmağa ‘Dirke’ adı verilmiştir sonradan. Zeus'un buyruğuyla Thebai şehrinin yönetimi bundan sonra Amphion'la Zethos'a geçer.”

İkizler kentin surlarını kurmaya koyulurlar. İkizler birbirlerine hiç benzemezler; sert yaradılışlı Zethos avcı ve savaşçıdır, Amphion ise tam tersine yumuşak, sevimli bir sanatçı... Surları yaparken Zethos sırtında kocaman kaya parçaları taşıyor, Amphion ise lyra çalıyor, çalgının güzel ve büyüleyici seslerine kendilerini kaptıran taşlar yerlerinden kımıldıyor, istenilen sıraya girip yan yana diziliyorlardı.

Amphion Tantalos'un kızı Niobe ile evlenmiş, Apollon'la Artemis Niobe'nin çocuklarını oklarıyla vururken Amphios'u da küstah bir soy yarattı diye öldürmüşler. Bir diğer anlatıma göre de ikizleri dağ başına bırakanların Thebai Kralı Lykos'la karısı Dirke olduğu geçer. Sonrasında Antiope'yi köleleştirirler. İkizler ise dağda büyüyüp, sonradan Thebai'ye döner, hem kendi öçlerini hem de analarının öcünü alırlar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji