Yunan Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Yunan Mitolojisi Yüz Kollu Devler : Hekatonkheir

Yüz Kollu Devler : Hekatonkheir

Yüz Kollu Devler : Hekatonkheir
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yunan Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 15104 Beğen : 0

Yunan mitolojisinin devleri Hekatonkheirler, Gaia ve Uranüs'un elli başlı, yüz kollu oğulları olan Kottos, Briareus ve Gyesdir. ('öfke', 'güç', 'dehşet')

Çocukları Kyklop ve Hekatonkheir'lerden hem iğrenen hem de kendi iktidarını almalarından korkan Uranüs, çocukları doğdukça onları yerin derinliklerine (Tartarus'a) hapsetmişlerdir. Bu duruma üzülen Gaia eşinden nefret etmeye başladı, Titanları Uranüs'e karşı kışkırttı.Titanlar babalarına karşı geldiler ve onu hakimiyetinden mahrum bıraktılar. Titanların en kurnazı olan Kronos tahta oturmasına rağmen, kardeşlerinin güçlerinden korkarak onları Tartarus'tan kurtarmadı. Zeus büyüyüp babası Kronos'la savaşacak yaşa geldiğinde Hekatonkheir'leri serbest bıraktı. Hekatonkheir'ler kendisinin Titanlar üzerinde zafer kazanmasına yardım ettiler. Titanlar'lar yenilerekTartarus'a atıldılar. Yüz kollu Hekatonkheirler ise Titanların bekçiliğini yapmaya başladılar.[1]

Hera'nın önderliğinde ayaklanan ve neredeyse Zeus'u bağlamak üzere olan tanrılara karşı da Zeus'a yardım ederler.[2]

Homeros'ta bu yüz kollu devin başka bir adı daha vardır: Aigaion. Ovidius, bu ismi devasa bir deniz tanrısı için kullanmıştır.

Kaynaklar

1 Hesiodos, Theogonia 147-159; 617-735
2 İlyada I 396-406Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji