Yakut Türkleri Mitolojisi

Yakut mitolojisinde Aya

Yakut mitolojisinde Aya
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yakut Türkleri Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 4527 Beğen : 0

Aya – Yakut mitolojisinde İyi Ruh, hayırsever ruhların ve meleklerin genel adıdır. Kötü ruh Abası’nın karşıtı olarak yer alır. Ayalar çoğunlukla gökyüzünde yaşarlar. On yedi farklı iyicil ruh kategorisinin tamamını anlatır. Yeryüzündeki tüm yaratıcılığın, bereketin, sevginin kaynağıdırlar. En iyi yemek ikramı Isıah adlı bayramda Aya’ya kurban olarak verilir.

En saygı gösterilen Ayalar şudur:

Yürüng Aya (Ayı) Toyon (‘Beyaz Yaratıcı Ruh’) – Üst Dünya, Evren ve Ayalar’ınYaratıcısı, baş tanrı olarak tapınılır. O ışıklar saçan pahalı kürk giyen yaşlı bir adam olarak betimlenir. Bu karakter ayrıca Güneş’i simgeler. Yürüng Ayı Toyon’un karısının adı Kun Kubey Hotun (‘Güneşli İyilik Hanımı’).

Nelbey Ayasıt (‘Elini kolunu açarak oturan Hanım’) – Bereket, Doğum Tanrısı, yeni doğan bebekler ve annelerin koruyucusu. Yolculuk elbiseli ağırbaşlı hanım olarak betimlenir. Yakutların inancına göre Nelbey Ayasıt erkeğin ensesine Yürüng Ayı Toyon tarafından yaratılan bebeğin ruhunu koyar. Kadının erkekle cinsel ilişkileri sırasında bu ruh kadının içine girer ve sonuçta kadın hamile olur. Nelbey Ayasıt kadına çocuğu verip vermeyeceğine karar verir. Onun doğurma sırasında kadının yanında bulunduğuna inanılır, bu yüzden onu kızdırmaması gerekiyor, çünkü aksi halde bebek ya da loğusanın hayatını alabilir.

Cılga Han – bebek dünyaya geldiği zaman onun kaderini belirleyen tanrı. Nelbey Ayasıt çocuk vermediği takdirde Cılga Han’a evlat vermesi için dua edilir. Yakutlar, Cılga Han’ın verdiği çocuğunun uzun mutlu hayatı ve talihli kaderinin olacağına inanırlar.

Cesegey Toyon – atların koruyucusu. İnsan ya da aygır olarak betimlenir. Bazı efsanelere göre Cesegey Toyon Evren Yaratıcısı Yürüng Ayı Toyon’un küçük kardeşi.

İsegey Ayısıt – sığırın koruyucusu. Buzağılama sırasında onun yeryüzüne indiği ve kendi başına sığırların ruhlarını köylülere hediye ettiğine inanılırdı.

Homporuun Hotoy – kuşların koruyucusu, kartalların babası. Kartala dönüşüp insanların karşısına çıkar. Efsanelere göre Homporuun Hotoy kartalları öldüren ya da saygızılık edenleri çıldırtarak ya da tedavisi olmıyan cilt hastalıklarından acı çektirerek cezalandırır. Bazen Homporuun Hotoy insanlara sığır, çocukları olmıyan kadınlara ise çocuk verir.

Süge Toyon – gök gürültüsü ve şimşek tanrısı. Gökyüzünde ve yeryüzünde kötü ruhlara şimşekler yağdırarak kovalar.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji