Türk Mitolojisi

Hakasya’da şamanizm

Hakasya’da şamanizm
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Türk Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 4544 Beğen : 0

Hakaslar’ın geleneksel inançlarına göre insanın birkaç tür ruhu var.

Hakaslar’ın geleneksel inançlarına göre insanın birkaç tür ruhu var. Hayatın sonunda insanın ağzından uçup giden bir ip şeklinde betimlenen birinci ruh – tın (ruh-nefes) insanda ta ölümüne kadar bulunuyor. Hut isimli ikinci ruh türü hayatta olan insanın tam kopyası. İnsanın özünü oluşturan bir usur daha – sune isimli ölmüş insanın ruhu. Canlı insanlar dünyasında varlığını takırdı veya ağlama sesleriyle belirler. Hakaslar bu ruhu uçan girdap şeklinde betimlerler.

İnsanın olumsuz, kötü tarafının özelliklerini taşıyan haran ruhu ölünün evinde kalan ve akrabalarında hastalıkların meydana gelmesine neden olan bir ruh. Başka bir ruh türü – uzut- vefat eden insanın tamamen ölüler dünyasına giden ruhu. Ayrıca Hakaslar insanın hagba (koruyucu ruh) ve huyah (insanı ve evini koruyan iç güç) gibi unsurlarını özel bir gruba ayırırlar.

Hakasların geleneksel inançlarında önemli yer tutan şaman (ham) halkın kültürel geleneklerinin korunmasında en büyük rol oynuyordu. Hakas toplumunda şamanlar birçok dini törenlerin düzenlenmesinden sorumlu olan dini adamlar grubuna aittiler. Şamanın başlıca görevi insanlar ve ruhlar dünyaları arasında meydana gelen dengesizliği ortadan kaldırmak amacıyla başka dünyaya yol bulmaktı. Bu başlıca görevden şamanın başka vazifeleri de kaynaklanıyordu, bu arada kaçırılan ruhu iade etme, insan ya da hayvanın ruhunu koruma, ruha ölüler dünyasına eşlik etme v.s.

Şamanın güç kaynağı ‘güç hayvanı’, ‘totem hayvanı’ olarak adlandırılan koruyucu ruhuydu. Genellikle şaman koruyucu ruhunu gece saatlerinde açık havada beklerdi. Ruh hayvan, kuş, balık arasıra insan görünüşünü alıp şamanın karşısına çıkardı. Koruyucu ruh ile görüşme şamana her hangi güce sahip olma imkanını verirdi. Ruh hamı hastalıklar ve düşman güçlerinden korur. Koruyucu ruha kavuşmuş şaman çeşitli hastalıklar tedavi edebilir ve kehanetler yapabilirdi.

Şaman çeşitli tedavi yöntemlerini uygulardı. O hastalığın hem nedeni hem de ilacı olan yardımcı ruhları toplayabilirdi. Bundan sonra hastanın vücudundan hastalığı emerek çıkarmaya başlardı. Hastalığın nedeni olan enerji şamanın ağzında bulunan ve onu hastalığın içine girmesinden koruyan yardımcı ruhlar tarafından yok edilirdi. Başka durumlarda şaman hastanın ruhunu iade etmek ya da onun koruyucu ruhunu bulmak için ölüler dünyasına inerdi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.