Tatarlar ve Tatar Mitolojisi

Tatarlarda geleneksel düğün hediyeleri

Tatarlarda geleneksel düğün hediyeleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Tatarlar ve Tatar Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 3763 Beğen : 0

Günümüzde gençlerin eski düğün adetler ve geleneklerine ilgisi gittikçe artıyor. Kimileri bu adetlerin gösterişli ve ilgi çekici olmasından hoşlanıyor olabilir. Ama insanların çoğu için bu adetler geçmişine saygı ve milli gelenekleri korumak isteği anlamına geliyor.

Bugünkü konumuz geleneksel düğün hediyeleridir.

Birne – gelinin damat ve onun bütün akrabalarına, ayrıca damattan gelin yakınlarına hediyelerinin ismidir. Gelin damat ile beraber ilk kez onun evine adım attığı zaman o kayınpederine bir gömlek, kayınvalidesine ise bir şal hediye eder, onların elleri ve alnından öper. Bu hediyeler evin eşiğine koyulduktan sonra gelin ile damat içeri girebilir. Eşik birçok halklar için kutsal bir yerdir, dış ruhlar ile evin ruhları arasındaki sınır olarak kabul edilir.

Ekmek sekere – Nokrat Tatarları’nda damat annesinin damadın gelin annesine hediye etmesi için pişirdiği büyük yuvarlak ekmektir.

Astrahan Tatarları’nda damat tarafının geline giyim hediye etmesi geleneği var. Hediye olarak verilen eşyalar arasında şal, elbise, kürk v.s. yer alır.

‘7’ ve ‘9’ rakamlarının birçok Türk kabilelerinde kutsal anlamı vardı. Astrahan Tatarları’nda düğün öncesi hediyeler getirildiği zaman damat evinde bir kutlama yapılırdı. Kırım Tatarları’nda istemeden iki hafta sonra gelin damat tarafı için kendi elleriyle gümüş iple nakış işlediği 9 parçadan ibaret olan bir hediye hazırlardı. Bu parçalar arasında ipek gömlekler, mendiller, çoraplar v.s. yer alırdı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji