Tatarlar ve Tatar Mitolojisi

Tatar sofrasında ekmek

Tatar sofrasında ekmek
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Tatarlar ve Tatar Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 4305 Beğen : 0

Tatarlar günümüze kadar gelen yemek yapma geleneklerini ihtimamla korumaktadırlar. Eskiden Tatarların en çok yedikleri gıda ürünü çavdar ekmeğiydi. Hiç bir öyle yemeği hem bayram hem de sıradan günlerde ekmeksiz geçmezdi. Ekmeğin kutsal bir yemek olduğu sanılırdı. Çocuklara en küçük yaşlardan beri ekmeğe saygı duymaları gerektiği öğretilirdi. Geleneğe göre ailenin en yaşlı üyesi ekmeği keserdi. Ayrıca undan ekmek yerine yenen yemekler de yapılırdı. Mesela, yulaf ezmesinden kisel isimli bir içecek pişirilirdi. Soğutulmuş kisel süt ile içilirdi.

Günümüzde de pişirilen unlu çorbalar Tatar mutfağının özelliğini yansıtmaktadır. Eski zamanlarda un sadece et suyuna eklenirdi. Daha sonra umaç isimli hamur parçacıkları çorbalara koyulmaya başlandı. Umaç her türlü undan yapılır. Küçük hamur parçaları kurutulur ve çorbaya koyulur.

Ekşi buğday hamurundan kabartma isimli çörekler yapılır. Onlar ya fırında tavada ya da tencerede kaynar yağda kızartılıp pişiriliyor. Maya hamurdan çeşitli börekler yapılır. Taze hamurdan sık sık pişirilen en eski yemek kumeç isimli 10-15 santimetre çapındaki bir çörektir. Onun kutsal niteliği taşıdığına inanılırdı. Mişar Tatarları düğün sırasında gelin evinde onu pişiriyor, sonra geline damat evindekileri ikram etmesi için veriyorlardı. Gelin ilk defa su almaya geldiğinde su almadan önce nehir veya kuyu içine kumeç parçalarını atardı.

Tüm Tatarlarda baursak isimli bir yemek çok yaygındır. Baursak buğday unundan yapılır. Hamurun yapılması için yumurtalar, süt, şeker tozu, su ve soda karıştırılıyor. Hazır hamur küçük parçalar şeklinde tencerede kaynar yağda kızartılıyor. Baursak soğutulmuş şekilde çay yanında servis edilir. Çakçak isimli tatlı da çok yaygın. Çakçak’ın pişirilmesi için küçük baursak parçaları bal ile karıştırılıyor. Çakçak her düğünde mutlaka pişirilen bir tatlıdır. Onu gelin ve annesi damat evine getirirler.

Kazan Tatarları’nda yaygın unlu yemeklerden biri elbe’dir. Elbe tereyağı ile kızartılmış buğday unundan ve şeker şurubundan pişirilir. Bu tatlı ritüel bir yemektir, o insanın doğum ve ölüm gününde yapılır. Astrahan Tatarlarında bu yemeğin ismi mamırsa’dır. Cenaze törenine katılanlar ondan alarak ‘yüreğim rahatlasın’ derler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Mitoloji