Tatarlar ve Tatar Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Türk Mitolojisi Tatarlar ve Tatar Mitolojisi Tatar halkının tarihi hakkındaki efsaneler

Tatar halkının tarihi hakkındaki efsaneler

Tatar halkının tarihi hakkındaki efsaneler
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Tatarlar ve Tatar Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 5457 Beğen : 0

Günümüze kadar gelen Tatar halkının tarihi ile ilgili efsaneler ile hikayeler.Volga Avrupa’nın en büyük nehridir. Amur Nehri – Rusya’nın Asya kısmının en büyüğüdür. Bulgar halkının bir efsanesi XV. yüzyılda Volga nehri kıyısında yaşayan halkın atalarının bir zamanlar Pasifik Okyanusu’nun yanında Amur Nehri etrafındaki topraklarda yaşadıklarını anlatıyor.

Daha çok eski zamanlarda o topraklarda çeşitli boylar arasında Ta Tan isimli (yani Tatar) bir Türk boyu da göçermiş. Türk boyları birbiriyle savaşıyordu, eninde sonunda Tatar boyu bu topraklardaki bütün boyları hükmü altına almış. Tatarların etkisi altına düşen boylara da Tatar, topraklarına Tatar toprakları denilir olmuş. Bazı Tatar boyları kuzey ve batıya yerleşmiş.

Ta Tan boyu başka Türk boylarıyla asimile olup Tatar ismini almış.

Yüzyıllar geçmiş ve Türk Tatar boylarının göçtükleri kuzey Çin topraklarında Moğol boyları oluşmuş. Tatarlar ile Moğollar aarsında çatışmalar başlamış. Bunun sonucunda Moğollar bütün Tatar boylarını hükmü altına almış, topraklarını da ele geçirmiş oldu.

Ele geçirilen toprakların adı Tatar olduğu için buraya yerleşen Moğollar da kendisine Tatar adını koymuşlar. Sonra da Cengiz Han Çin’in kuzeyindeki tüm Tatar boylarını tamamen yok etmiş. Ama adı kalmış, Moğollar kendilerini Tatarlar adlandırmaya başlamışlar.

Moğollar Çin’den batıya doğru ilerledikçe Kuman, Bulgar, Hazar topraklarını ele geçirmiş, Rus knezlikleri sınırlarına yaklaşmışlar. Eski zamanlarda yenilgiye uğrayan halka zafer kazananın adını verme kuralı geçerliydi. Bu yüzden kendine Tatar diyen Moğollar hükmü altına düşen bütün Türk boylarına da aynı ad vermişler. Sözü geçen çok sayıdaki Türk boyları Karadeniz ve Hazar Denizi yanındaki topraklarda, Sibirya, Volga bölgesi, Kırım’da yaşıyordu. Böylece Moğollar tarafından hüküm altına alınan bütün Türk nüfusuna Tatar adı verilmiş oldu.

Aradan çok yıl geçmiş, Moğollar ele geçirdikleri topraklardan da kovulmuş, kurdukları Altın Ordu Devleti de yok olmuş. Ama Rusya’da yüzyıllarca bütün Türklere Tatarlar derlerdi. Belgelerde bile Kazan Tatarları, Kafkasya Tatarları, Özbek Tatarları diye yazılıyordu. Azeri, Çerkes, Hakas, Dağıstanlılar ve başka birçok halkın Tatar olduğu sanılırdı.

Günümüzde Tatarlar eski Bulgaristan, Kırım, Volga bölgesi, Ural, Batı Sibirya, Litvanya, Polonya, Beyaz Rusya’nın Türk nüfusudur. Tatarların Volga nehri kıyısında Tataristan isimli kendi cumhuriyeti de var. Tataristan Cumhuriyeti X-XIII yüzyıllarında Volga Bulgaristanı Devleti’nin bulunduğu topraklarda yer almaktadır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Mitoloji