Tatarlar ve Tatar Mitolojisi

Kostroma’daki Tatar kasabası

Kostroma’daki Tatar kasabası
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Tatarlar ve Tatar Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 2713 Beğen : 0

Kostroma şehrinin kenarında Volha Nehri kıyısında kendisini Nogay Tatarları adlandıran bir etnik grubun yaşadığı Tatar kasabası bulunmaktadır.

Bazı bilgilere göre küçük Tatar grubu Altın Ordu Devleti’nin dağılması yıllarında buraya yerleşmiş, bazı tarihi kaynaklar ise buraya eski esir Nogayların yerleştirildiklerini iddia etmektedir. Ne de olsa buna dair kesin veriler ortada yok.

XX. yüzyılın başına doğru kasabanın nüfusunu sadece 7-8 Tatar soyu oluşturuyordu.

Kasaba küçük ahşap evlerinin bulunduğu birkaç dar sokaktan ibaretti. Kasabada yerli zenginlere ait olan birkaç iki katlı ev vardı. Evlerin içi çok temizdi.

Kasabadakiler atalarının gelenekleri, dili, dini ve uğraşılarını titizlikle korurlardı. Milli kıyafetlerinin görünüşü bile atalarının 100-200 yıl önce giydiklerinden pek farklı değildi. Erkekler başını traş ederdi, ama sakallı ve bıyıklıydılar. Evin içindeyken bile takke çıkarmazdı, dışarı çıkarken onun üzerine diğer başlık takarlardı.

Kadın ve kızların saçları ögrülüydü. Bayram günlerinde boncuklarla süslenmiş küçük takke takarlardı, renkli ipek milli kıyafet giyerlerdi. Bu elbiseler genellikle kuşaktan kuşağa geçerdi.

XIX-XX. yüzyılın başında Kostroma Tatarları’nın ana uğraşısı tarımsal yetiştiricilikti. Varlıklı Tatarlar komşularına yardım etmek amacıyla arazilerini kiraya verirlerdi. Ancak buna rağmen tahıl eksikliği vardı. Bu yüzden Tatarların çoğu çeşitli iş yapardı – kimileri balıkçılık yapar, kimileri gemilerde çalışır, kimileri at ticaretini yapardı. Tatar kadınları kumaş dokumacılığı ile ilgilenirlerdi.

Kasabada yaşayan Tatarlar dürüst, çalışkan ve misafirperver insanlardı. Kostroma’daki Tatar kasabasında düğünler Müslüman kanunlara göre yapılırdı, boşanma olayları çok seyrekti.

XX. yüzyılın sonu-XXI. yüzyılın başı Tatar kasabasında önemli etnik değişiklikler meydana geldi. Tatarların çoğu şehir mahallelerine, diğer şehirlere taşındı. Ama değişiklikler bu Tatar grubunun etnik ve kültürel özelliklerini etkilememiştir. Günümüzde de geleneksel kültürün unsurları korunmaktadır. Bu, adetler, eski isimlerin korunması, evlerin iç görünüşü, yaşlı kadınların giysilerinde yansıtılıyor. Tatar ulusal yemeklerinin tarifleri unutulmadı. Kostroma Tatarları etnik özelliklerini korumaktadırlar. Bu özellikler tüm Tatar halkının mirasının parçasıdır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji