Kızılderili Mitolojileri

Ana Sayfa Mitoloji Kızılderili Mitolojileri Tlahuizcalpantecuhtli (Gün ağarmasının efendisi)

Tlahuizcalpantecuhtli (Gün ağarmasının efendisi)

Tlahuizcalpantecuhtli (Gün ağarmasının efendisi)
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Kızılderili Mitolojileri Yorumlar : 0 Okunma : 4203 Beğen : 0

Motolinia (Fransız misyoner) nın hatıratında the Histoyre du Mechique (Meksika tarihi) ve Annals of Cuauhtitlan (Cuauhtitlan'ın tarihsel olayları) anlatır.Foltec hükümdarı Topiltzin Quetzalcoat öldüğü zaman sabah yıldızı oldu.Cuauhtitlan tarihi olayları onun ölümünü 1 Reed ( kamış sapı) olarak verir.Onun doğumundan 52 yıllık bir bir takvim dönemi. Güneşlerin hikâyesinde,Tlahuizcalpantecuhtli güneşi okla vurmaya teşebbüs eder,fakat başaramaz ve kendi oku ile vurulur.

Tlahuizcalpantecuhtli'nin insanlara mızrak atarak zarara sebep olduğuna inanılıyordu.Cuauhtitlan tarihi olaylarına göre Topilitzin Quetzalcoat'ın ölümünden sonra ,o Mictlan (öldükten sonra gidilen yer) da Sabah yıldızı olarak ortaya çıkmadan önce mızrak yapmak için dört gün harcıyordu. Onun kurbanlarının tarihi olayı listesi Aztek takvimi günlerinde:yaşlı insan 1 timsah,küçük çocuklar 1 jaguar ,1 karaca ve 1 çiçek soylular 1 sap,herkes 1 ölü,ve genç insan 1 ölçü.1 yağmurda ,yağmur vurur,yağmur düşmesin diye ve 1 yağmurda kuraklığa sebep olur.

Aztek takvimi nde Tlahuizcalpantecuhtli,trecena (13 dönemli 260 günülü ,içinde 20 trecena olan takvim) nın patronudur,yılanlı bir günle başlayıp ve 13 ölçü ile son bulur.Burada o ,ateş tanrısı Xiuhtecuhtli ile çiftleştirilir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji