Kızılderili Mitolojileri

Ana Sayfa Mitoloji Kızılderili Mitolojileri İnka Çocuk Kurban Etme Töreni Capacocha

İnka Çocuk Kurban Etme Töreni Capacocha

İnka Çocuk Kurban Etme Töreni Capacocha
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Kızılderili Mitolojileri Yorumlar : 0 Okunma : 6663 Beğen : 0

Capacocha, İnka kültüründe özellikle çocukların kullanıldığı insan kurban etme ritüelidir. İnkalar, imparatorun (Sapa İnka) ölümü ya da kıtlık gibi önemli olaylar sırasında veya sonrasında çocukları kurban ederlerdi. Çocuklar saf varlıklar olarak kabul edildikleri için kurban seçilirlerdi. Tanrılara sunuldukları için fiziksel olarak mükemmel ve sağlıklı olmalıydılar. Kurbanlar en az 6, en fazla 15 yaşında olabilirdi.

Çocuklar ayinden aylar hatta yıllar öncesinden iyice beslenmeye başlanırdı. Diyetleri varlıklı elitlerin tükettiği mısır ve hayvansal proteinlerden oluşurdu. Kıyafetleri ve takıları özenle giydirildikten sonra imparatorun huzuruna çıkmak için Cuzco'ya götürülür, burada şereflerine düzenlenen şölene katılırlardı. Arkeolojik kazılarda, kurban edilen çocukların 100'den fazla değerli süslemeyle gömüldükleri tespit edildi.

İnka yüksek rahipleri, kurbanları ayin için yüksek bir dağın tepesine götürürdü. Yolculuk özellikle yaşı küçük olan kurbanlar için uzun ve zorlu geçerdi. Ayin yerine ulaşana kadar nefes almalarını kolaylaştırmak için çocuklara koka yaprakları yedirilirdi. Ayin yerine ulaştıktan sonra, çocukların acı, korku ve direnç hislerini aza indirmek için sarhoş edici bir içecek verilirdi. Ardından kurbanlar boğularak, kafalarına darbe alarak veya aşırı soğukta bilincini kaybetmeleri için ölüme terkedilirdi.

Capacocha ritüeli için erkek heykeli. İnka, MS 1450-1540, altın,

Dumbarton Oaks Müzesi, Washington DC.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji