Kelt Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Kelt Mitolojisi Dünyaya Yıkım ve Kötülük Getiren Pookas

Dünyaya Yıkım ve Kötülük Getiren Pookas

Dünyaya Yıkım ve Kötülük Getiren Pookas
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Kelt Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 2553 Beğen : 0

Pooka, Kelt folklöründe yer alan ve adı geçen sayısız periden biridir. Pooka sözcüğü Eski İrlanda dilinden gelmektedir ve sözcüğün kökü olan Poc teke anlamına gelmektedir. Özellikle İrlanda ve Galler bölgesinde halk folklöründe geniş bir yer bulan pooka'lar, hem saygı gösterilen hem de korkulan figürlerdendir. Bir pooka'nın korkunç formları da içerebilecek biçimde şekil değiştirebilen bir ruh olduğuna inanılır. Genellikle tavşan, at, keçi, goblin yahut köpek şeklini alırlar; hangi kılığa girerlerse girsinler tüyleri daima koyu renklidir. En çok da parlak sarı gözlü, zarif siyah bir at şekline bürünürler.

Pookas dünyaya yıkım ve kötülük getirirdi. Pookas İrlanda’nın kırsal ve sahil yerleşkelerinde geceleri ortaya çıkar, onların en güzel günlerinde çiftliklerini yakar hayvanlarını öldürürdü.

Pookas’ın geldiği gecelerden birinde tüm köylü dışarı çıkıp Pookas’a teslim olana kadar, onlara zarar vermeye devam ederdi. Pookas topladığı köylüleri korkunç gemisine bindirir ve kayıplara karışırdı.

Pookas, siyah atıyla köyleri gezer cezalandırılması gerektiğini düşündüğü köyleri belirlerdi. Bu yüzden eski iskoçya’da halk, siyah atlarla gördüğü yabancılardan çekinmiş ve birçok yabancıyı da bu nedenle öldürmüşlerdir.

Púca, Phooka, Pwwka, Pooka, Puka, Phouka, Púka, Pwca, Bucca, Pouque gibi adlarla da anılır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji