Karaçay - Balkar Mitolojileri

Karaçay-Balkar efsanelerinin kahramanları

Karaçay-Balkar efsanelerinin kahramanları
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Karaçay - Balkar Mitolojileri Yorumlar : 0 Okunma : 2966 Beğen : 0

Kuzey Kafkasya ’nın Türk dili konuşan komşu halkları olan Balkar ve Karaçayların mitoloji, efsaneleri ve destanlarında en çok rastlanan karakterler şudur:

Ağaç Kişi – Kafkasya’nın dağlı ormanlarında yaşayan yarı maymun yarı insan kılıklı leş kokan kıllı yaratık olarak betimlenen ruhlar. Yemek ararken bahçeler ve bostanlara girdiği, bazen insanların çöpe attıkları giysileri giydiği, köpeklerden korktuğuna inanılır.

Apsatı –yaban hayvanları ve av koruyucusudur. Avcılara hayvanları kendisi seçer, izni olmadan ormanda hiç kimse ateş edemez. Avcılar Apsatı şerefine ona başarılı av için teşekkür ettikleri özel şarkılar söylerdi.

Yer Yesi – her arazinin görünmez sahibi ruhudur. İnançlara göre insanın başına hastalık belasını açabilir. Onun yumuşatılması için her yıl ilkbahar ekiminden sonra kurbanlar verilir, toplu dua edilirdi.

Deu – kötü ruhlar. Erkek ya da kadın kılığında bazen birkaç başlı inanılmaz güçlü dev adamlar olarak betimlenir.

Obur – (cadı anlamına gelen sözcük) – şeytan ile ilişkisi olan kötü kurnaz bir yaratıktır. Özellikle iyi kalpli, merhametli, içten insanlara büyüsü ile mümkün olduğunca çok zarar vermeye çalışır. Obur sırf kadın karakteridir. Gece vakti nehir kıyısına gelip elbise çıkarır, kumda yuvarlanınca kurtlara dönüşür, koyunları kapıp yerler. Atlar haricinde hayvanlar ve insanlara daha kolayca zarar vermek amacıyla kedi, köpek ve başka hayvan kılığına girerler.

Yüy Yesi (Türkçesi ‘Ev sahibi’) – evin koruyucu ruhudur. Uzun saçlı kadın olarak betimlenir. Saç telinin kesilmesi ve saklanması halinde insanın hizmetçisine dönüştürülebilir. Onun yumuşatılması için soba yanında ikram yemeği bırakılır.

Su Anası- kadın kılığında su ruhudur. Nehir kıyısında uzun saçlarını tarayan kadın olarak insanların karşısına gelir. Su Anasının kuraklık, hastalığın nedeni olabildiği, insanı suda boğabildiğine inanılır. Bu yüzden koca evinde ilk kez su almaya giden genç karı Su Anası’na hediye olarak suya bir sikke atardı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Mitoloji