Japon Mitolojisi

Japon Mitolojisinde Yedi Şans Tanrısı

Japon Mitolojisinde Yedi Şans Tanrısı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Japon Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 8894 Beğen : 0

Talihin yedi şanslı tanrısı ( Shichi Fukujin) ya da yedi şans tanrısı, Japon mitolojisi ve folklorunda iyi talih getirdiğine inanılan tanrılardır. Netsuke oymalarına ve temsillerine sıkça konu olurlar.

Her birinin ayrı ayrı geleneksel nitelikleri vardır:

1. Hotei (布袋): Batı dünyasında “Gülen Buda” olarak bilinir ve en popüler şans tanrısıdır. Bolluk ve iyi sağlık getirdiğine inanılır. Resimleri birçok tapınak, restoran ve tılsımı süsler.

İÇERİK RESİMLERİ

2. Jurōjin (寿老人): Gama olarak da bilinir. Uzun ömürlü olmayı temsil eder. Çoğunlukla bir yelpaze ve asa ile bir geyik eşliğinde betimlenir.

İÇERİK RESİMLERİ

3. Fukurokuju (福禄寿): Genellikle Jurojin ile karıştırılır. Bilgelik ve uzun ömürlülüğün tanrısıdır ve kuzey kutup yıldızının vücut bulmuş hali olduğuna inanılır. Uzun ömrün sembolleri olan turna, kaplumbağa ve bazen de bir geyikle birlikte betimlenir. Fukurokuju’nin asasına bağlı olan kutsal kitabın dünyaya gelmiş herkesin ömrünü içinde barındırdığı söylenir.

İÇERİK RESİMLERİ

4. Bishamonten (毘沙門天): Bishamon ya da Tamonten olarak da isimlendirilir. Savaşçıların ve koruyucuların şans tanrısıdır aynı zamanda suçluların cezalandırıcısı olarak da bilinir. Sumeru Dağı’nda yaşadığı, taşıdığı küçük tapınağın hem koruduğu hem de dağıttığı kutsal hazineyi temsil ettiği söylenir.

İÇERİK RESİMLERİ

5. Benzaiten (弁財天 ya da 弁財天) (Benten-sama): Akıcı olan her şeyin tanrıçasıdır; bilgi, belagat ve müzik… Ejderha kral Munetsuchi’nin üçüncü kızı olduğu söylenir. Daha önceleri koruyucu bir tanrıça olarak anılırken zaman içinde iyi şans, bolluk ve bereket getirdiğine inanılmıştır. Hint tanrıça Saraswati’den türetilmiştir.

İÇERİK RESİMLERİ

6. Daikokuten (大黒天): Genellikle Daikoku olarak kısaltılır. Zenginlik ve ailenin tanrısıdır. Geniş yüzü, gülümsemesi ve basık, siyah şapkasıyla tanınır. Altın bir tokmak tutarken ve çevresinde farelerle betimlenir.

İÇERİK RESİMLERİ

7. Ebisu (恵比須, 恵比寿, 夷 ya da 戎): 7 tanrı arasında kökeninin Japon olduğuna inanılan tek tanrıdır. Aslen Hiruko (蛭子) olarak bilinir, İzanagi ve İzanami’nin ilk çocuklarıdır. Balıkçıların ve tüccarların tanrısıdır. Karagöz balığı ile betimlenir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji