Japon Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Uzakdoğu Mitolojileri Japon Mitolojisi Aizen, aji-shiki ve bimbogam (Japon Tanrıları )

Aizen, aji-shiki ve bimbogam (Japon Tanrıları )

Aizen, aji-shiki ve bimbogam (Japon Tanrıları )
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Japon Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 5306 Beğen : 0

Aizen Myo-o

Kötü kalpli görünüşüne rağmen insanlığa karşı iyiliksever davranmış birkaç Shingon (Japon Budizm’inin gizlemli tarzlarından) tanrısından biridir. Myoo tanrıları genellikle erkektir, fakat Aizen’in erkek formları bazen kadına benzemektedir. Her iki durumda da, erkek veya kadın, Aizen aşk ve tutku diyarına hükmeder. Bu durum heteroseksüel ve homoseksüellerden eşit düzeyde saygı görmesine neden olmuştıur.

Bir tanrıça olarak Aizen Myo-o, kendine güvenen, yabani ve seksüel açıdan maceracı, tantrik partnerlere ilgisi olan bir kadının vücut bulmuş halidir.

(Kaynak: yoniversum. nl)

Aji-Shiki

Aji-shiki-taka-hikone’nin kısaltılmış halidir. Ölü arkadaşına ait bir ölü-evini ortadan ikiye kestiği, bu evin cenetten dünyaya düşerek Moyama Dağı’nı oluşturduğu söylenir. Ayrıca bazı kaynaklarda yağmur veya gökgürültüsü tanrısı olarak da geçer (hatta çocukken çok gürültü yaptığı için bir tekneye konulup Japon adasının etrafında dolaştırıldığı idda edilir J).

(Kaynak: mythologydictionary .com)

Bimbogami

Yoksulluk tanrısıdır. Bimbogami’nin ilgisini çekmenin sefalet getirdiğine inanılır, bu yüzden bazı insanlar bu tanrının ilgisini başka tarafa yöneltmek için bir takım ritüellerden yararlanır. Bimbogami siyahtır çünkü zenginlik tanrısı olan Fuku-no-kami’nin gölgesidir.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji