İran Mitolojisi

Zal Oğlu Rüstem

Zal Oğlu Rüstem
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : İran Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 24738 Beğen : 0

İran'ın efsanevî kahramanlarından. Ünlü İran şairi Firdevsi'ye ait olan "Şehname" adlı eserde büyük bir kahramana olarak gösterilir. Rüstem, Türk edebiyatında Rüstem-i Zâl, halk ağzında da Zaloğlu Rüstem diye anılır. Bilhassa İranlılar ile Turanlılar arasındaki mücadelelerde bükük kahramanlık, güçlülük ve yiğitlik göstermiştir. Bu yüzden pehlivan, yiğit, hükümdar gibi şahısları övmek için Zaloğlu Rüstem'in adı kullanılır.

Eski Pers İmparatorluğu'yla ne kadar alakası var, orasını bilemem; ama bu kişi, İranlı bir savasçı ki, girdiği savaşlardan hezimet görmeyen bir komutan. Aynı zamanda kişilik ve bedensel olarak çok güçlü birisi görünüşündeki heybetiyle o, yüzlerce kişiye korku salıyordu. Hatta bazı kaynaklarda kendisinden alıntı yapılarak "Okla vurulmayacağına kanaat getirirse, meydanda bin kişiye meydan okuma cesareti varmış"... Bu, ne kadar doğru bilemem; ama gerçekten karşısına bir ordu çıkaracak kadar bazı korkak medeniyetler de vardı. Kendilerini uygar gören doğu kavimlerini ve cahil diye adlandıranların, korkak sananların aynaya baktıkları kesindir.

Size bir kıssadan alıntı yapmak istiyorum Yeryüzünde yaratılmışların içinde en güçlü insanlardan bir tanesi. İslam alimlerinden bir rivayete göre; Hz. Ali'ye Allah C.C. "Aslanım" dedigi zaman Hz. Ali, bir benlik duygusuna kapıldı; "O kadar güçlüyüm ki Rabbim bana Aslanım dedi" ve Allah C.C.'ye dua etti: "Rabbim, senin yarattığın güçlülerden birini bana göster!" o vakit, Cebrail A.S. insan kılığında gelerek Hz. Ali'ye; "Mezarlığa git ve Rüstem diye seslen!" dedi. Hz. Ali, mezarlığa giderek; "Selamun aleyküm Rüstem!" diye seslendi. Birçok mezardan; "Aleyküm selam!" diye ses geldi. O zaman Cebrail A.S. tekrar gelerek, Hz. Ali'ye; "Zal Oğlu Rüstem diye seslen ve sakin elini verme!" dedi. Hz. Ali, tekrar mezarlığa döndü ve; "Selamun Aleyküm Zal Oğlu Rüstem'" diye seslendi. Bir mezardan birisi çıktı. Topraga bastı ve beline kadar toprağa gömüldü. "Ya Ali" dedi "Tut elimi de çıkayım." Hz. Ali, yerden aldığı bir taşı Zal Oğlu Rüstem'in eline tutuşturdu. Zal Oğlu, taşı bir sıktı ki suyunu çıkardı. Üfledi, tozunu çıkardı. "Ey Ali!" dedi. "Allah C.C., sana Aslamnım dedi. Bana Kedim deseydi, sen o zaman görseydin Rüstem'i"...Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji