Hitit (Eti) Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Hitit (Eti) Mitolojisi Urşu’nun Kuşatılması Efsanesi

Urşu’nun Kuşatılması Efsanesi

Urşu’nun Kuşatılması Efsanesi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hitit (Eti) Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 4906 Beğen : 0

Olay Luhuzsantiya Şehri’nden kralın kendisinin idare ettiği Hitit ordusu tarafından kuşatma altında tutulan Urşu şehri’nin hemen dışında geçmektedir. Haekat, kral tarafından Luhuzantiya Şehri’nden idare edilmektedir. Urşu bir yandan Hurri devletiyle bir yandan ise Halep Şehri, Zaurar şehri ve bir olasılık kuvvetlerinin şehre bakan bir dağ yamacında gizlenip durumu gözlediği Karkamış şehriyle temas ve hatta belki de ittifak halindedir. Hikaye şöyle devam etmektedir.
“Koç başını kırdılar. Kralın öfkesi arttı ve yüzü korkutucu bir hal aldı. Bana hep kötü haber getiriyorlar; Fırtına tanrısının seli sizi alıp sürüklesin! Boş durmayın. Hurri tipi yeni bir koç başı yapın ve hemen kale kapısına getirin. Suni bir tepe yapın ve onu da yerine yerleştirin. Toprak yığarak büyük bir tepe yapın. Bitirdiğiniz zaman herkes yerini alsın. Bırakın önce düşman savaşa katılsın ki, planı ortaya çıksın. (Daha sonra emrindeki generali, Santaş’a hipta eder; muhtemelen daha önceden kıssada hissede tanık olduğumuz kara talihli generaldir) Kim İriyoya’nın gelip de, “Biz bir kale ve koş başı getireceğiz” diye yalan söyleyeceğini düşünebilirdi ki? – Fakat ne bir kale, ne de koç başı getirirler. Onları başka bir yere götürmüştür. Onu yakalayın ve deyin ki, “Sen bizi kandırıyorsun” ve bizde kralı kandırıyoruz.”
Koç başının boş yere kaybedilmesinden sonra ne oldu peki? Şantaş’ın durumu tekrar rapor ettiği kral bu devamlı gecikmeden dolayı bir kez daha küplere biner.
Niye çarpışmadınız? Sudan yapılma at arabalarının üzerinde oturuyorsunuz. Neredeyse kendiniz suya dönüşeceksiniz (?)… Önünde diz çökseydiniz bile yine de onu öldürebilir yada hiç değilse korkuturdunuz. Fakat gördüğüm kadarıyla bir kadın gibi hareket etmişsiniz… Onlarda krala şu cevabı verdi “Sekiz defa (yani, sekiz cephede?) çarpışacağız. Gizli planlarını meydana çıkaracağız ve şehirlerini harap edeceğiz” Kral cevap verdi, “Güzel!”
Şehre daha hiçbir şey zarar vermeden kralın hizmetkarlarından büyük bir kısmı vuruldu ve birçoğu da öldü. Bu defa kral öfkelendi ve dedi ki: “Yolları gözetleyin. Şehre girenlere ve çıkanlara dikkat edin. Şehirden kimsenin dışarı çıkmasına ve düşman tarafına geçmesine izin vermeyin.” Onlar cevap verdi. “Yolları gözetliyoruz. Sekden savaş arabası ve sekiz ordu şehri kuşatma altına aldı. Kralımızın huzuru kaçmasın. Biz görevimizin başındayız”. Fakat kaleden bir firari çıkageldi, “Zuppa’nın tebaası şehrin içinde bulunuyor. Zaruarlılar şehre girip girip çıkıyorlar, Efendimiz Teşup’un oğlunun tebası bir o yana bir bu yana gidip geliyor”… Kral bu duruma çok sinirlendi.
Metnin gerisi kayıptır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji