Hakas Türk Mitolojileri

Hakaslarda cenaze ve anma törenleri

Hakaslarda cenaze ve anma törenleri
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hakas Türk Mitolojileri Yorumlar : 0 Okunma : 4012 Beğen : 0
Hakaslar geleneksel olarak insanın fiziksel ölümünü ruhunun vücuttan ayrılması ve öteki dünyaya geçmesi olarak nitelendirirler. Hakaslarda cenaze törenleri bu inanç etkisiyle şekillenmişti.
Hakaslarda cenaze töreni iki yöntem ile yapılır – şamanlar için hava yöntemi, bütün başka insanlar için toprağa verilme yöntemi uygulanır. Hakas mezarlıkları dağlı bölgelerde yer alır. Büyük bir ihtimalle bu gelenek Hakasların dağlı ruhlar tarafından yaratıldığı ve bu nedenle dağlarda toprağa verilmesi gerektiği inancından kaynaklanıyor.
Hakasların cenaze töreni üç aşamadan ibaret. Doğrudan ölüm ve cenazeye hazırlıklar ile ilgili birinci aşama ölüm tesbit ve kaydetme, akrabalara haber verme, ölü yıkama, tabut, giysi hazırlama, ölünün ruhuna ikram verme, koruma ile ilgili törenleri içerir. Farklı bölgelerde yaşayan Hakas gruplarında ölüm anı ile cenaze töreni arasındaki süre 1 gün ile üç gün arasında değişir.
Ölünün yakın akrabaları cenazeye hazırlıklara hemen hiç katılmazlar. Onların vazifesi derin bir teessürle başsağlığı mesajlarını almaktır. Cenaze organizasyonu ile ilgili bütün işleri komşular ve uzak akrabaları yerine getirirler.
Ölü yıkadıktan sonra yeni temiz giysileri tersine çevirerek giydirirler. Tabuta ölünün ayaklarına yiyecekler ve giysilerin bulunduğu kutuyu koyarlar. Tabuta koyulan yiyecek genellikle yolculuğa giden insana verilen yemeklerden.
Halk inançlarına göre rahmetlinin dul eşinin ölünün ruhu ile doğrudan bağlantıları var.
Cenaze töreninin ikinci aşaması tabutun evden çıkarılması ile başlayıp onun toprağa verilmesi ile sona erir. Sırasında veda törenleri, tabutu mezarlığa ulaştırma, toprağa verme, ilk anma törenleri yapılır, sonra eve dönülür.
Çocuklar özel çocuk mezarlıklarında toprağa verilir. Hakasların inançlarına göre çocuk günahsız ve saf öldüğü için yetişkinler yanına toprağa verilmemeli. Ruhu yeni doğum ile hayata dönmeli.
Cenaze gününden başlayan üçüncü aşama bir sürü koruma ve anma törenlerinden oluşur. Cenaze töreninden bir yıl boyunca Hakaslar altı kez bu arada üçüncü, yedinci, yirminci, kırkıncı, yüzüncü gün ve bir yıl sonra ölü anma törenini düzenlerler.


Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji