Hakas Türk Mitolojileri

Hakas Tanrıçası’nın gücü

Hakas Tanrıçası’nın gücü
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Hakas Türk Mitolojileri Yorumlar : 0 Okunma : 3686 Beğen : 0

akasya Cumhuriyeti topraklarında ismi büyük taş yaşlı kadın anlamına gelen Ulug Hurtuyah Taş anıtı yer alıyor. Bu üç metrelik taş kadın heykelinin ağırlığı 2,6 tondur. Arkeolojik verilere göre bu anıt farklı kaynaklara göre 6-4 bin yıl önce özel ve çok güçlü bir enerji ışınımının kaydedildiği jeolojik fay üzerinde dikilmişti. Araştırmacılar, sözü geçen ışınımın elektriksel, radyoaktif veya elektromanyetik olmadığı sonucuna vardı, ama yine de bu esrarengiz ışınımın doğası sırrını bir türlü çözemediler.

Çok eski zamanlardan beri bozkırların sakinleri ‘yaşlı taş kadın’a gelip kısırlıktan kurtarılması için ona dua ederlerdi. Çocuğu olmıyan kadın taş anıta şu şekilde hitap ederdi: ‘Bizim beyaz taş annnemiz! Bütün hayvanların, kuşların, balıkların, insanların çocukları vardır. Bir tek benim bir çocuğum yok, yardım et bana!’

Bir efsanenin anlattığına göre Hurtuyah çok çocuğu olan gerçek bir kadınmış. Kanlı çatışma sırasında aile kaçmak zorunda kalmış, kocası düşmanın dikkatini başka bir yana çekerken karısı çocuklarıyla beraber güvenli bir yere saklanacaktı. O tanrılardan çocuklarını korumasına yardım etmelerini istemiş, ve tanrılar çocuklarını kolyeye dönüştürmüş. Ama Ulug Hurtuyah Taş saklanacakları yere ulaştığında kolye ipinin kopup tüm boncukların kaybolduğunu görmüş. O zaman kadıncağız her tarafını sarmış acıdan çığlıklar atmış ve hüzün dolu şarkı söylemeye başlamış. O kadar güzel şarkı söylüyordu ki tanrılar çocuklarından mahrum olan kadına acımış ve onu anneler ile coçukların koruyucusu yapmışlar. İşte o zamandan beri bozkır tanrıçası doğu tarafında bakarak hüzünlü hüzünlü şarkı söyleyip duruyor.

Günümüzde desakinlerin çoğu tanrıça haykelinin kısırlıktan kurtarma gücüne sahip olduğuna inanır. Geleneğe göre çocuğu olmıyan kadının Hurtuyah anıtı etrafında üç kez dönüp, her hangi bir süt ürününü dünyanın dört yanına serpip tanrıça önüne yiyecek ikramı koyması ve dua etmesi gerekiyor. Ayrıca kadınlar taş kadın yanında çeşitli takılarını onlar tanrıçadan güç alsın diye bırakıyor, sonra gelip geri alıyorlar.

1954 yılına kadar Hurtuyah Taş Sagay Bozkırında yağmur ve kar altında duruyordu. Bilim adamları eski kültür anıtının yıkılması ihtimalinden endişelenerek tanrıça heykelini Hakasya Tarih Müzesi’ne taşıma kararını almıştılar.

90’lı yıllarda Hakas halkının toplantısında eski tanrıçanın Sagay bozkırına geri getirilmesi konusu gündeme gelmişti ve 2003 yılında Hurtuyah evine dönmüştü. Onun için özel cam çadır kurulmuştu.

Bu arada bu eski tanrıçaya sadece yerli sakinler değil, başka bölgeler ve ülkelerden hem Hırıstiyan hem de Müslümanlar gelip yardım isterler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi