Eskimoların Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Eskimoların Mitolojisi Eskimo Mitolojisinde Ruhların Günahlarından Arındırıldığı Yer ; Adlivun

Eskimo Mitolojisinde Ruhların Günahlarından Arındırıldığı Yer ; Adlivun

Eskimo Mitolojisinde Ruhların Günahlarından Arındırıldığı Yer ; Adlivun
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Eskimoların Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 5103 Beğen : 0

Adlivun veya Idliragijenget, İnuit (Eskimoların iki büyük halkından birisi) mitolojisinde ölenlerin ruhlarının gittikleri yeraltı dünyası. Adlivun sözcüğü "altımızdakiler" anlamına gelir. Adlivun'un çorak ve buzlarla kaplı bir yer olduğuna inanılır. Ruhlar sonsuza kadar huzur ve mutluluk bulacakları Quidlivun'a (Ay mekanı) gitmeden önce Adlivun'a giderek günahlarından arınırlar.

Adlivun'da su canlılarının tanrıçası Sedna hüküm sürer. Ayrıca tanrı Torngasuk, doğa şekilleri ve hayvanların ruhları (tornat) ile ölülerin ruhları (tupilak) da Adlivun da yaşar. Sedna, babası tarafından denize atılmış ve kayığa tırmanmaya çalışırken parmakları kesilmiş; denizde boğularak öldükten sonra tanrı olmuş öfkeli bir tanrıçadır. Ölülerin ruhlarını bir sonraki yolculuklarına hazırlar. Kanada'daki bazı İnuit gruplarının inancındaki su canlıları tanrıçası Arnapkapfaaluk, Sedna ile büyük benzerlik gösterir. Arnapkapfaaluk "büyük kötü kadın" anlamına gelir ve korkulan bir tanrıçadır.

Bir İnuk öldüğünde ren geyiği derisine sarılarak gömülür. Ölünün akrabaları burunlarını ren geyiği derisinden parçalar ile tıkayarak 3 gün ölünün kulübesinde yas tutarlar. 3 gün sonra ölünün mezarı etrafında 3 tur atarlar ve ona av eti getireceklerine söz verirler. Daha sonraki ziyaretlerinde ölüye et getirirler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji