Diğer Mitolojiler

Ana Sayfa Mitoloji Diğer Mitolojiler Baltık Bölgesinin Baş Tanrısı Patollo

Baltık Bölgesinin Baş Tanrısı Patollo

Baltık Bölgesinin Baş Tanrısı Patollo
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Diğer Mitolojiler Yorumlar : 0 Okunma : 3349 Beğen : 0

Baltık Mitolojisine göre Patollo; Kelt Mitolojisinin ünlü tek gözlü savaş, sihir, ilham ve ölüler tanrısı Odin'in eşdeğeridir. Kelt mitolojisindeki Odin, Thor ve Freyr üçlemesi; Baltık mitolojisinde Patollo, Perkuno ve Potrimpo olarak karşımıza çıkar. Her üç tanrı da Kutsal Meşe ağacıyla ilişkilendirilir. Patollo tıpkı Odin gibi bu üç tanrıarasında en üstün olanıdır.

Uzun yeşil sakallı, ölü gibi soluk benizli ve başında türbanıyla yaşlı bir adam olarak tasvir edilir. Kutsal nesneleri bir insan kafatası, bir at ve bir inektir.

Patollo, Baltık bölgesinin baş tanrısıdır. Şans getirir ve Odin gibi, ne zaman insan kanı tatmak istese can alırdı. Fakat aynı zamanda yoksulları ve ezilenleri de desteklemekteydi.

Hıristiyanlığın gelişinden önceki zamanlarda Patollo’nun, ölüler hakkında daha önemli rol oynadığı sanılmaktadır. Bu da Hıristiyan misyonerlerince onun Şeytanla özdeşleştirmesine yol açmıştır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji