Çin Mitoloji ve Efsaneleri

Zhuge Liang ve Boş Kent Taktiği

Zhuge Liang ve Boş Kent Taktiği
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çin Mitoloji ve Efsaneleri Yorumlar : 0 Okunma : 6055 Beğen : 0

Çin’de Zhuge Liang herkesçe bilinen bir isimdir ve bu isim zeki insanın bir sembolüdür. M.Ö 3. yüzyılda Çin’de Wei, Shu ve Wu diye üç devlet bulunuyordu ve dönem de “Üç Devlet” olarak adlandırılıyordu. Adı geçen bu üç devlet arasında zaman zaman savaş oluyor, ancak kimse de kimseyi yok edemiyordu. Shu devletinin kralının askeri danışman olan Zhuge Liang savaş sanatını iyi bilmekle ünlüydü.


Bir defasında Wei kralı, Shu’nun stratejik öneme sahip Xicheng kentinde yalnızca 10 bin asker bulunduğunu öğrenince general Sima Yi’nin komutasındaki 100 bini aşkın orduyu yolladı. Shu, Wei ordusunun süratla Xicheng kentine geldiği haberi alınca, kraldan sıradan askere kadar herkes tedirgin olmaya başladı. Kendisinin 10 katı düşman ordusuyla savaşmak, yumurtayla taşa vurmaya benziyordu. Xicheng büyük tehlikedeydi ve herkes umudunu Zhuge Liang’a bağlamıştı..

Zhuge Liang kara kara düşündükten sonra aklına nihayet çok iyi bir fikir geldi ve kentteki herkesin güvenli bir yere çekilmesini ve şehrin dört kapısının açılmasını emretti.

Wei’nin generali Sima Yi çok geçmeden ordusuyla Xicheng kentine geldi. Şehir kapılarının açık olması ve surların üstünde hiçbir asker bulunmaması ve yalnızca bir yaşlının büyükçe bir süpürgeyle yer süpürmesi onu çok şaşırttı. Sima Yi, şaşkınlık içindeyken surların üstünde tanıdığı birini gördü. O kişi Zhuge Liang’dı. Zhuge Liang, sakin bir şekilde elbisesini düzeltti, daha önce oraya konulan bir çalgının önüne oturdu ve yavaş yavaş çalınan bir müzik duyuldu.

Geniş açılan şehir kapısı ve Shu kralının askeri danışmanı Zhuge Liang’ın düşman ordusunun karşısında rahat rahat müzik çaldığını gören Sima Yi, ne yapacağını şaşırdı. Zhuge Liang’ın zeki ve fikir üreten bir insan olduğunu biliyordu, ancak Zhuge Liang’ın 100 bin kişilik düşman ordusunu karşılamak için şehir kapısını açtırabileceğini hiç mi hiç tahmin edemezdi ve dolayısıyla kent içinde mutlaka çok sayıda askerin saklandığını düşündü. Tam bu sırada surlardan gelen müzik sesleri gittikçe hızlanmaya başladı ve sanki fırtına koparacakmış gibi oldu. Sima Yi, bunu Zhuge Liang’ın askerlerine saldırıya geçme emrinin bir işareti olarak gördü ve hemen askerlerine çekilme emrini verdi. Böylece Shu devletinin Xicheng kenti hiçbir asker vermeden korunmuş oldu.

İÇERİK RESİMLERİ

Zhuge Liang için Yaptırılan Wu Marquis Tapınağı (Chengdu Şehri / Çin)Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi