Çin Mitoloji ve Efsaneleri

İmparatorun ejderi ve halkın ejderi

İmparatorun ejderi ve halkın ejderi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çin Mitoloji ve Efsaneleri Yorumlar : 0 Okunma : 5859 Beğen : 0

Feodal Çin toplumunda ejder, imparatorun simgesiydi. Batı Han hanedanının kurucusu olan Liu Bang ejderle ilgili bir hikaye uydurdu: Sözde, annesi rüyasında bir ejderle birlikte olduktan sonra Liu Bang'ı doğurmuştu. Liu Bang içki içtikten ve sarhoş olduktan sonra başı ejder haline dönüşürmüş. Yani hikayeye göre, Liu Bang, ejderin oğluymuş. Liu Bang'ın ejderin itibarından yararlanarak, kendi değerini yükseltmeyi ve imparatorluk konumunu sağlamlaştırmayı istiyordu. Daha sonraki imparatorlar ve imparator olmayı isteyen kişiler, kendilerinin ejderin oğlu olduğunu ilan ederdi, aslında bu bir tür aldatmacaydı.

Han hanedanı'ndan sonra ejder yavaş yavaş imparatoru temsil etmeye başladı ve imparatorun yetkilerinin simgesi oldu. Eski zamanlarda imparatorun vücuduna ejder vücudu, yüzüne ejder yüzü, kıyafetlerine ejder kıyafetleri, oturduğu sandalyeye ejder sandalyesi ve yattığı yatağa ejder yatağı deniyordu. İmparatorun oğlu ve torunu ejderin oğlu ve torunu olarak tanımlanıyordu.

Yuan, Ming ve Qing imparatorluklarında her imparatorun kıyafetinin üzerine işlenen ejderler ve saraydaki ejderler 5 tırnaklı oldu. 5 tırnaklı ejder deseni sıradan halk tarafından kullanılamazdı. Kullanan öldürülürdü. Bir söylentiye göre, Qing İmparatorluğu döneminde bir zanaatçı yaptığı bir porselen üzerine 5 tırnaklı bir ejder çizmiş, haber hükümet tarafından duyulunca zanaatçı ve ailesi tümüyle öldürülmüş. Ming ve Qing hanedanlarına mensup imparatorlar Beijing'deki Yasak Kent'te çalışıyor ve ikâmet ediyordu. Bu nedenle sarayın kirişleri, kapıları, pencereleri, tavanı ve merdivenlerinin hepsi, 5 tırnaklı ejderlerle süslendi. İmparatorlar, tüm ülkeyi üzerine ejderlerin oyulduğu tahttan yönetiyordu.

Çin'deki sıradan halk ise, imparatorun yetkisinin simgesi olan ejderi sevmez, değişik bir tür ejderi beğenirdi. Bu tür ejderin uğur getiren kutsal bir yaratık olarak insanlara mutluluk getirdiği düşünülürdü. Bayramlarda insanlar ejder dansı yapmayı ve ejder feneriyle oynamayı severdi. Örneğin Duanwu Bayramı'nda ejder teknesi yarışları düzenlenirdi. Halk arasında ejderle ilgili çok sayıda efsane de vardı. Birazdan sizlere bu efsanelerden ikisini anlatacağım.

Halk arasında ejderi konu alan çok sayıda tiyatro, müzik, resim ve el sanatı ürünleri ve deyim vardır. Çin'de isminde ejder karakteri olan dağ, nehir ve yer isimlerinin sayısı çok fazladır. Ayrıca ejder 12 burçtan biridir. Bu, insanların ejderi sevdiğini gösteriyor.

Ejderin imparatorun yetkisinin simgesi olma işlevi artık kalmadı, ancak ejder yine mutluluğun simgesidir. Ayrıca bugün başka bir anlam da taşıyor, o da Çin halkının yaratıcılık ve ilerleme ruhu. Ejder, artık Çin milletinin simgesi oldu.

Şimdi ejderle ilgili iki hikaye antacağım: Hua Long Dian Jing ve Ye Gong Hao Long.

Hua Long Dian Jing

Eski zamanlarda Çin'de Zhang Sengyao adlı bir ressam varmış. Sengyao bir gün bir tapınağın duvarında dört ejder çizmiş, ancak ejderlerin gözünü çizmemiş. Bunu görenler Sengyao'ya nedenini sormuş. Sengyao ise, eğer gözlerini de çizseydi, ejderlerin göğe uçacakları cevabını vermiş. Bunu duyanlar inanmamış ve Sengyao'nun gözleri de çizmesinde ısrar etmişler. Çaresiz kalan Sengyao, ejderlerin başlarında göz çizmeye başlamış. Sengyao iki ejderin gözlerini çizer çizmez, gökte yıldırım sesleri duyulmuş, şiddetli bir rüzgâr esmiş, yağmur yağmış, tapınağın duvarı yıkılmış, iki ejder göğe atılarak uçmuş, duvarda sadece gözü henüz çizilmemiş diğer iki ejder kalmış.

Hua Long Dian Jing hikâyesindeki Hua, çizmek; Long, ejder, Dian, değmek; Jing ise göz demek. Bu hikâyede, ressamın ejder çizme tekniği övülüyor. Bu hikâye artık bir deyim oldu. Bu deyim, insanın konuşurken veya makale yazarken bir-iki kritik cümle ekleyerek, konuşma veya makaleyi daha hoş, daha güçlü hale getirmesi anlamına geliyor.

Ye Gong Hao Long

Çin'in Bahar-Sonbahar döneminde Chen adlı beylik vardı. Chen Beyliği'nde Ye soyadlı bir erkek varmış. Ye ejderi çok sevdiği için, evindeki kiriş, sütun, kapı, pencere ve günlük eşyalarının hepsinde ejder motifi oydurmuş, hatta elbise ve yorganlarında da ejder nakışı işletmiş, duvarlarda da ejderler çizdirmiş. Yani tek cümleyle söyleyecek olursak, Ye'nin evi tıpkı bir ejder diyarı gibi olmuş.

Gökteki gerçek ejder, Ye'nin hikâyesini duyunca çok duygulanmış ve bir gün Ye'yi ziyaret etmeye gelmiş. Gerçek ejderin başı Ye'nin evinin penceresinden içeriye girmiş, uzun kuyruğu ise salonda kalmış. Ancak gerçek ejderi gören Ye çok korkmuş, bağıra çağıra kaçmış.

Buna göre, Ye ejderi gerçekten sevmemiş, sadece ejdere benzeyen ancak gerçek ejder olmayan sahte ejderi sevmiş. Ye Gong Hao Long hikayesinde Ye, bir soyad; Gong, erkeklerin tanımlanması; Hao, sevmek; Long ise ejder anlamında. Bugün de bir deyim olarak bilinen Ye Gong Hao Long, bir insanın bir şeyi sever gözüktüğü, ancak sevgisinin gerçek olmadığı durumları anlatmak için kullanılıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi