Çin Mitoloji ve Efsaneleri

Ay Bayramı ve Chang’e’nin aya yerleşmesi

Ay Bayramı ve Chang’e’nin aya yerleşmesi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çin Mitoloji ve Efsaneleri Yorumlar : 0 Okunma : 7255 Beğen : 0

Çin’de halen kullanılmakta olan geleneksel Ay Takvimi’nin 8. ayının 15. günü Ay Bayramı’dır. Bahar, Duanwu ve Ay Bayramları Çin’in en uzun geçmişe sahip olan ve en çok milli özellik taşıyan üç geleneksel bayramıdır. Ay Bayramı’nda ayçöreği yerken, yılın en parlak ve yuvarlak dolunayını seyrederken Çinlilerin aklına hep Houyi ve karısı Chang’e gelir.

Savaş tanrısı ve seçkin bir ok atıcısı olan Houyi ve karısı Chang’e gök ülkesinde yaşarlar. Bir gün dünyada insanlara çok zarar veren vahşi hayvanlar ortaya çıkar, Gök Tanrısı bu hayvanları öldürmek için Houyi’yi yollar. Houyi, eşi Chang’e ile birlikte dünyaya gelir ve vahşi hayvanlarla mücadele ederek, onları yok eder. Houyi, görevini tamamladığında beklenmedik bir durum meydana gelir. Gökyüzünde birden bire 10 güneş görülür. Bu 10 güneş, Gök Tanrısı’nın 10 oğludur. 10 güneş huzursuzluk yaratmak için aynı anda gökyüzünde durmaktadır. Yeryüzünde sıcaklık bir anda fırlarken, ormanlar, ekinler yanar, nehirler kurur ve kavurucu güneş altında kalan insanlar sıcaktan ölürler...

Houyi, daha fazla felaket görmek istemez ve 10 güneşe diller dökerek, her gün sırayla çıkmalarını rica eder. Ancak güneşler Houyi’nin sözlerine kulak asmazlar ve yeryüzüne daha da yaklaşırlar, yangınları daha da şiddetlendirirler. Bunlara daha fazla tahammül edemeyen Houyi, mucize yayı ve oklarıyla bir seferde dokuz güneşi düşürmeyi başarır. Son güneş suçunu kabul ederek, kendisini düşürmemesi için Houyi’ye yalvarır. Houyi, dünyadaki canlıların güneş ihtiyacını düşünerek, son güneşi affeder.

Dünyadaki canlılar için birçok iyilik yapmış olan Houyi, 10 oğlundan dokuzunu oklarıyla öldürmesi nedeniyle Gök Tanrısı’nı çok kızdırır ve Gök Tanrısı Houyi’nin gök ülkesine dönmesine izin vermez. Pişmanlık duymayan Houyi, seve seve yeryüzünde kalıp insanlara daha çok iyilik yapmaya karar verir. Karısı Chang’e ise zamanla yeryüzündeki zorluklarla dolu yaşamdan nefret etmeye ve Gök Tanrısı’nın dokuz oğlunu düşüncesizce öldürdüğü için Houyi’yi suçlamaya başlar.

Houyi, daha sonra Kunlun Dağı’nda yaşayan Xishan Ana’nın insanların göğe çıkmalarına yardım edebilen mucize bir ilaca sahip olduğunu duyar ve bu ilaca ulaşmak için binbir zorluğu aşarak, Kunlun Dağı’na çıkar, Xishan Ana’yı bulur ve ilacı alır. Ancak bu mucize ilacın yalnızca bir kişinin ihtiyacını karşılayabildiğini öğrenen Houyi, ne karısını bırakıp tek başına göğe çıkmak, ne de kendisi kalıp karısını göğe göndermek ister; eve dönünce ilacı gizli bir yere saklar.

Houyi’nin Xishan Ana’ dan mucize ilacı aldığını öğrenen Chang’e, kocasını çok sevmesine rağmen, gök ülkesindeki dertsiz yaşamına olan özlemle Ay Takvimi’nin 8. ayının 15. gününde, Houyi’nin evde olmadığı bir anda mucize ilacı içer. Biraz sonra vücudunun gittikçe hafiflediğini hisseden Chang’e yavaşça göğe yükselmeye başlar ve sonunda aya ulaşır, Guanghan Sarayı’na yerleşir. Kucağından hiç düşürmediği tavşan da kalan ilacı içtiğinden Chang’e ile birlikte aya gider. Eve dönen Houyi, karısının ilaç içip kendisini bırakarak, göğe çıktığını öğrenince çok üzülür, ancak çok sevdiği karısına zarar vermek istemez ve Chang’e ile vedalaşır.

Yeryüzünde tek başına kalan Houyi, iyilik yapmaya devam eder ve insanlara ok atmayı öğretir. Çıraklarından biri çok iyi bir okçu olduktan sonra Houyi’nin varlığının kendisinin dünyada en iyi okçu olma hayalini gerçekleştirmesini engellediğini düşünerek, hocasını sarhoş eder ve onu arkadan okla vurup öldürür.

Aya yerleşen Chang’e Changhan Sarayı’nda tavşanı ve durmadan ağaç dallarını kesmekle uğraşan yaşlı bir adamla yalnız kalır. Mutsuz günler geçiren Chang’e özellikle Ay Takvimi’nin 8. ayının 15. gününde kocası Houyi ile birlikte yeryüzünde daha önce geçirdikleri zor, ancak mutluluk dolu günleri özler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi