Çin Mitoloji ve Efsaneleri

Asi Çocuklarını Öldürten Tanrı

Asi Çocuklarını Öldürten Tanrı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çin Mitoloji ve Efsaneleri Yorumlar : 0 Okunma : 4831 Beğen : 0

Efsaneye göre doğu okyanusunun öte tarafında, denizin içinde bir dut ağacı vardı. Bu ağaçta da 10 adet Güneş oturmaktaydı. Bu 10 güneş doğu tanrısı Dijun ile Güneş tanrıçası Xihe’nin çocuklarıydı. Her sabah, sırasıyla bu güneşlerden biri ana tanrıçanın taşıdığı bir arabanın içinde gökyüzünde hareket eder, yeryüzüne yüreklerindeki ısı ile gözlerindeki ışıkları yayarlardı.

Ancak günün birinde yavru Güneşler isyan eder ve hep birlikte gök yüzünde görünürler. Onlar daha çok işin eğlencesindeyken, bu tutumlarıyla yeryüzüne, toprağa, ağaçlara, hayvan ve insanlara zarar verdiklerinin hiç bir şekilde farkına varmazlar.

Dijun ile Xihe çocuklarının bu yaptıklarından ötürü insanlara acımaya başlar. Çacuklarını bu kötü oyundan vazgeçirtmeye çalışırlar. Ancak hiç bir sonuç alamazlar. Bunun üzerine baba Dijun çaresiz bir şekilde ünlü okçu Hou Yi’yi görevlendirir. Ona bir yay ile bir ok torbası verir. Hou Yi eşi Chang ile yola koyulurlar. İsyankar Güneşleri sözlerle ikna edemeyeceğinin bilincindedir o. Bu yüzden oklarını teker teker yaya yerleştirip Güneşleri bir bir vurarak aşağı indirir. Ancak ruhları birer üç ayaklı kargaya dönüşmüş bir şekilde.

Yalnız, yeryüzünün kralı Yao, son anda dünyanın bütünüyle Güneşsiz kalmaması için olaya müdahale edip, oklardan birini Hou Yi’nin torbasından çıkartır.

Neticede Hou Yi insanlar tarafından bir kahraman olarak karşılanır. Ardından eşiyle birlikte, bu başarısının müjdesini tanrı Dujin’e bildirmek üzere gökyüzüne çıkarlar. Ancak Dujin onları güler yüzle karşılamak yerine görmezden gelir. Hou Yi’ye hitaben ‘’Bu görevi benim sana verdiğim doğrudur, ancak yine de neredeyse tüm oğullarımı öldürdün. Sana bakmaya içim el vermez’’ der. Sonra da beklentilerinin aksine onlara gök yüzünde bir mekan sunmak yerine, onları bir nevi cezalandırarak tekrar yeryüzüne geri gönderir.

Dujin’in kararına en çok kızan Chang olur. Çünkü kendisinin değil, eşinin işlemiş olduğu bir suçtan ötürü kendisi de aynı şekilde cezalandırılmıştır.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi