Çin Mitoloji ve Efsaneleri

Antik Çin'de Hububatı ilk yetiştiren Houji

Antik Çin'de Hububatı ilk yetiştiren Houji
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Çin Mitoloji ve Efsaneleri Yorumlar : 0 Okunma : 4495 Beğen : 0

Çin’in eski uygarlığının ekimle başlamasından dolayı Çin mitolojisinde de tarımla ilgili birçok hikâye görülür. İnsanoğlu ilk çağlarda çeşitli hayvanları avlayarak ve yabani meyveleri toplayarak karnını doyururmuş. Günlerini yemek aramakla geçirmesine rağmen bazen yine de aç kalırmış.

Jiangyuan adlı genç kız, bir gün eve dönerken yolda sulak bir yerde kocaman bir ayak izine rastlamış. Jiangyuan merakla kendi ayağını devin ayak iznine koyar koymaz, vücudunun içinde bir şeyler olduğunu hissetmiş. Jiangyuan kısa süre sonra hamile kaldığını öğrenmiş. Zaman çabuk geçmiş ve Jiangyuan bir erkek çocuk doğurmuş. Babası belli olmayan bu çocuğun uğursuzluk getireceğine inanan komşular Jiangyuan’un kucağından çocuğunu zorla kapıp ıssız bir yere atmışlar ve çocuğun böylece açlıktan öleceğini düşünmüşler. Ancak yoldan geçen hayvanlar çocuğu korumaya almışlar ve bazı dişi hayvanlar onu emzirmeye başlamış. İnsanlar çocuğun ölmediğini öğrenince çok şaşırmış ve donarak ölsün diye onu buzun üzerine terk etmişler. İnsanlar daha ayrılır ayrılmaz, gökte uçuşan kuşlar hemen yere inmişler ve kanatlarıyla çocuğu ısıtmaya çalışmışlar.

Sonunda çocuğun sıradan biri olmadığını anlayan insanlar onu geri getirmişler ve annesine vermişler. Birkaç kez terk edildiğinden dolayı çocuğa, terk etme anlamını veren “Qi” ismi verilmiş.

Hayvanları avlamak ve yabani meyveleri toplamakla zorlu bir yaşamı sürdürmeye çalışan insanlara acıyan küçük Qi, uzun gözetlemeden sonra yabani buğday, pirinç, fasulye, kızıl mısır ve çeşitli meyvelerin tohumlarını toplayarak, onları kendisinin özenle açtığı bir parça toprağa eker ve belli aralıklarla su verirmiş. Qi, ekilen bu hububat olgunlaştığında meyvelerinin yabani meyvelerden daha lezzetli olduğunu fark etmiş.

Bu yabani bitkileri daha iyi yetiştirmek amacıyla Qi, ayrıca tahta ve taştan basit aletler de yapmış. Qi büyüdükten sonra uzun zamandır biriktirdiği tarım bilgilerini esirgemeden başkalarına öğretmiş ve insanların hayvanları avlamak ve yabani meyveleri toplamakla sağlanan yaşam biçiminden aşama aşama kurtulmalarını sağlamış. Bundan dolayı insanlar Qi’yi hububatın atası anlamında “Houji” diye anmaya başlamış.

Kaynak: https://www.minghui.org/mh/articles/2009/2/7/194975.htmlYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Mitoloji