Antik Roma Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Antik Roma Mitolojisi Roma Mitolojisinde Amorun Aşkı Psyche

Roma Mitolojisinde Amorun Aşkı Psyche

Roma Mitolojisinde Amorun Aşkı Psyche
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Antik Roma Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 4354 Beğen : 0

Psyche, Psykhe (Yunanca ψυχή, Fransızca Psyché) Yunan ve Roma Mitolojisinde İnsan ruhunun kişileştirilmiş formu olup, antik Yunan vazolarında bazen sakallı, insan kafalı ve kuş gövdeli bir yaratık olarak tasvir edilmekteydi. Bir kralın üç kızından birisi olan Psykhe güzelliğiyle çok sayıda erkeği kendine hayran bırakmasına rağmen kızı elinde tutamayacakları korkusuyla kimse kendisiyle evlenmeye yanaşmamış dahası Aphrodite (Venüs) tarafından kıskanılıp çirkin bir canavara âşık olmakla cezalandırılmıştır (Apuleius Metamorpheseis iv. 28).

Kızın babası bir kâhine danıştıktan sonra kızını gelin gibi giydirip bir kayanın üzerine bırakınca aşk tanrısı Amor (Eros veya Cupid), tarafından kaçırılarak gizlice evlenmiştir.

Bununla birlikte kız gündüz gözüyle bakmamaya söz verdiği sevgilisinin kanatlarını lambanın ışığında görünce tanrı kaçıp gitmiştir. Bir Venüs tapınağına gelen genç kız umutsuzca kıskanç tanrıçanın verdiği olanaksız görevleri yerine getirmişse de sonunda tuzağa düşüp ölmüşse de Amor’un tanrılar nezdindeki girişimlerinin de yardımıyla gökyüzüne sevgilisinin yanına tırmanmıştır. Birbirlerine yeniden kavuşan çiftin Aşk ve Lezzet adlı iki çocuğu olmuştur

Üst resim : Psyche ve Amor'un HeykeliYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

İlgili Sayfalar

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Mitoloji