Antik Mısır Mitolojisi

Ana Sayfa Mitoloji Antik Mısır Mitolojisi Antik Mısır’da Kedilerin Önemi

Antik Mısır’da Kedilerin Önemi

Antik Mısır’da Kedilerin Önemi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Antik Mısır Mitolojisi Yorumlar : 0 Okunma : 12087 Beğen : 0

Eski Mısır’da en önemli besin ve gelir kaynağı buğdaydı. Öyle ki, bütün yaşam alanları Nil nehri boyunca buğday üretimi için yapılmış. Hatta Mısırlılar, buğdayı korumak için Nil’in sularının yükselme zamanlarını hesaplamış ve astronomiden bile yararlanmışlardır. Peki kediler Eski Mısır için neden önemliydi?

Bast, Eski Mısır’daki kedi tanrıçanın ismidir. Kedilerin tanrıça sayılmasının sebebi ise, en temel gıdaları olan buğdayı farelerden korumalarıdır. Kediler, buğday tarlalarını farelerden korurken bu sayede Eski Mısır’da tanrı konumuna gelmişlerdir. Öyle ki, bir kedi öldüğünde tören ile defnedilir veya bir ailenin kedisi öldüğünde tüm aile yaslarını belli etmek için kaşlarını tıraş edermiş. Kedilerin ülke dışına götürülmesi dahi yasaklanmış, aileler çocuklarına kedilerin isimlerini verir hale gelmişler. Kediler yaklaşık olarak beş bin yıl önce evcilleştirilmeye başlandı ve çıkış yerinin de mısır olduğu tahmin ediliyor. Mısır’dan Yunanlara, oradan da tüm Akdeniz’e yayılan kediler. Bazı dinlerde de kutsal ilan edilmiştir. Antik bir tanrı olan kedi, Mısır’dan diğer medeniyetlere değişik isimler alarak geçmiştir. Sadece yunan kültürüne geçmekle kalmayan kedinin kutsallığı inancı. Kedinin yayılması ile Uzakdoğu’da da önem görmüştür. Öyle ki Japonya’da kedi öldüren katilin ailesinin 7 kuşak boyunca lanetleneceğine inanılır. Hindistan’da insanların öldükten sonra dünyaya kedi olarak geleceklerine inanılır.

Yukarıda da anlatıldığı gibi kedi, tarihte birçok medeniyet için çok kıymetli bir varlık olmuştur. Eski Mısır’dan tüm dünyaya yayılan kedi sadece yayılmakla kalmamış aynı zamanda her yerde sevgi ve saygı görmüştür. Günümüze kadar gelmeyi başaran Antik Mısır kalıntılarında da bunu görmekteyiz. Sfenks adı verilen kedi başlı heykeller, hiyerogliflerdeki kedi adamlar gibi şeyler antik mısırda kedinin önemini gösteren şeyler.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Resim Galeri

Mitoloji