Zerdüşt Dini Haberleri

Dünyadaki tek Zerdüşt Dini Müzesi

Dünyadaki tek Zerdüşt Dini Müzesi
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Zerdüşt Dini Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 4929 Beğen : 0

İran'ın Kirman şehrindeki Zerdüşt müzesi dünyadaki tek Zerdeşti inanç müzesi olma özelliğine sahip. Behdînan Ferzane, Hermezdiyar Îşîderî ve Mehîndoxt Siyaweşan adlı üç Zerdüşt’ün 1992’de yapımına başladığı müze 2002’de açıldı.

Mehîndoxt Siyaweşan tarafından Kirman’daki ateşgedeye bağışlanan müze binasında Gatalardan kalma Zerdeştilerin kutsal kitabı Avesta’nın elyazması bir nüshasıyla birlikte tarihi bir kutsal ateşi yakma meşalesi de bulunuyor.

Müzede toplam on ayrı tarihi ateş yakma meşalesinin yanısıra Zerdeşti kadınların giydiği geleneksel tören kıyafetleri, güzellik malzemeleri ve 150 yıllık eşyalar mevcut.

Kacar Şahı Nasreddin döneminden kalma bir taş üzerindeki kabartma yazı ise Zerdeşti Müzesi’ndeki en değerli parçalardan. Önemli bir Zerdeşti alim sayılan Mancikmi Huşeng Ci Hatirpay’ın hayatını anlatan kabartma yazıda ateşgedeyi ziyaret eden bu dini kişiliğin gönüllü olarak ibadethanenin onarımında çalıştığı yazılı.

Müzedeki nadir minyatürlerden biri ise Zerdeştilerin Kirman’daki dini lideri Keyhusrev Şahrox’un Kacarlar döneminde İran sarayını ziyaret edişini ve diğer halkların ve dini grupların önderleriyle biraraya gelişini tasvir ediyor. Zerdeştilerin İran’daki yerleşim yerlerinin kalkınmasında ciddi bir rol üstlenen Şahrox için Şii lider Ayetullah Muderes şöyle yazmıştı: “Eğer İran meclisinde gerçek bir dindar varsa o da erbabımız Keyhusrev Şahrox’tur.”

Her yıl Newroz Bayramı’nda Zerdeşti gençleri kızlı erkekli kafileler halinde Kirman’daki müzede toplanarak gönüllü çalışmalarda yer alıyor. Ziyaretçileri ağırlayan gençler, Zerdeşti inancına ve tarihine ilişkin müzenin ziyaretçilerine ayrıntılı bilgi veriyor.

İÇERİK RESİMLERİYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler