Yezidilik Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yezidilik Haberleri Yezidi kızla Müslüman gencin aşkı kriz yarattı

Yezidi kızla Müslüman gencin aşkı kriz yarattı

Yezidi kızla Müslüman gencin aşkı kriz yarattı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yezidilik Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 4696 Beğen : 0

Batman’ın Beşiri İlçesi’nde Yezidi olan Özel Ailesi’nin 18 yaşındaki kızları K.Ö. bir hafta önce, Batman’da kasaplık yapan 24 yaşındaki Kerem Arıtürk’le ortadan kayboldu. Yezidi bir kızın Müslüman bir gençle kaçması üzerine Beşiri’de ve Avrupa’daki Yezidiler ayaklandı. Almanya’daki Yezidi dernekleri konuyu, Beşiri’de doğup Almanya’ya yerleşen, Sosyal Demokrat Partisi Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca’ya bildirdi. Yezidi olan Uca’nın da konuyu AP gündeme getireceği belirtildi. Özel Ailesi’nin Almanya’da yaşayan bazı yakınları da K.Ö.’yü bulmak için Batman’a geldi.

KIZIMI BERDEL VERİRDİM
Müslümanları kardeş gören Yezidiler, kızlarını geri istedi. Oğlundan kendisinin de haber alamadığını belirten baba Davut Arıtürk ise “Kız kendiliğinden evden çıplak ayakla ayrılmış. Eğer kızım olsaydı, berdel verirdim. Konunun Avrupa’ya kadar gitmesine üzüldüm” diye konuştu.

500 bin Yezidi var
YezidiLİK Ortadoğu kökenli bir din. Irak, Suriye, Türkiye, İran, Gürcistan ve Ermenistan’da cemaatleri var. Bugünkü sayıları 500 bin. Ayrıca Almanya ve İsveç başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde birçok göçmen Yezidi yaşıyor. Adem ile Havva’nın cennetten kovulmalarını sağlayan Şeytan’ın, Allah’a karşı geldikten sonra tövbe edip bağışlandığına inanıyorlar. Tavus kuşunu kutsal sayalarlar, ’Tanrı- Melek’ dedikleri Şeytan’a ’Melek Tavus’derler. ’Melek Tavus’, Allah’tan sonra en değerli ve iyi melektir. İbadetleri, İslam’a aykırıdır. Yezidiler kendi dinlerinden olmayanlarla evlenmez.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler