Yezidilik Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yezidilik Haberleri Almanya'da Yezidilerle Çeçenler uzlaştı

Almanya'da Yezidilerle Çeçenler uzlaştı

Almanya'da Yezidilerle Çeçenler uzlaştı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yezidilik Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 3029 Beğen : 0

Almanya'nın Celle şehrinde Yezidi mültecilerle, Çeçen Müslüman mülteciler anlaşarak çatışmama kararı aldı.

Celle polis sözcüsü Guido Koch, bu hafta başı Yezidi mültecilerle, Çeçen Müslüman mülteciler arasında çıkan çatışmaların sona erdiğini ve ortamın yatıştığını bildirdi. Koch, her şeye rağmen hafta sonu boyunca polisin dikkatli olacağını belirtti. Polis tarafından yapılan açıklamada, Pazartesi ve Salı günleri gece boyunca yaklaşık 500 Yezidi ile 200 kadar Çeçen Müslümanın karşı karşıya geldikleri ve birçoğunun ellerinde beyzbol sopaları ve balta bulunduğu belirtildi.

Salı günü akşamı iki taraf arasında oluşturulan polis barikatını yaklaşık 200 Yezidinin geçmek istemesi üzerine çıkan arbedede, havada taş ve sopalar uçuştu, kuru sıkı tabancalarla ateş edildi. Polis, Salı akşamı yaklaşık 450 kişinin kimliğini belirledi, bazılarını da gözaltına aldı.

Çarşamba akşamı ortamın sakinleşmesinden sonra yaklaşık 100 kişi, çıkan olayları protesto etmek için bir gösteri yaptı. Bu kişiler şiddete ve hoşgörüsüzlüğe karşı olduklarını dile getirdiler. Celle Yezidi Kültür Merkezi Başkanı Tahsin İpek ve Celle'deki Çeçen Müslümanların sözcüsü Zalimkau Karaşo, yaptıkları açıklamalarda şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını söylediler. 'Cellesche Zeitung' isimli gazeteye konuşan Karaşo, şiddet olaylarını engellemek için her iki taraftan da özellikle gençlerle konuşmak istediğini belirtti.

Celle'deki olaylar, Yezidilerin burada yaşayan bir Çeçen Müslümanı selefi gruptan sanmaları ve IŞİD'in Suriye'deki saldırılarından sorumlu olarak gördüklerinden cezalandırmak istedikleri için başladı. Yıllardan beri Celle'de yaşayan yaklaşık 7 bin Yezidi ile 10 Çeçen aile arasında şimdiye kadar hiçbir problem yaşanmamıştı. Yezilerin öldürmek istedikleri Çeçen Müslümanı ve ailesini korumak isteyen ve diğer şehirlerde yaşayan Çeçen Müslümanlar da haberi alınca Celle'ye geldiler. Polisin sözkonusu kişinin selefi olmadığını açıklamasına rağmen, olay çıkması engellenemedi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler