Yehova Şahitleri Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yehova Şahitleri Haberleri Yehova’nın Şahitleri Ebola salgını ile mücadele ediyor

Yehova’nın Şahitleri Ebola salgını ile mücadele ediyor

Yehova’nın Şahitleri Ebola salgını ile mücadele ediyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yehova Şahitleri Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 2801 Beğen : 0

Ölümcül Ebola salgını Batı Afrika’yı kasıp kavurmaya devam ederken Yehova’nın Şahitleri salgınla başa çıkmak için diğer Şahitleri eğitmeye başladılar.

Ebola salgını Gine’de patlak verip komşu ülkeler Liberya ve Sierra Leone’de hızla yayılmaya başladıktan sonra, Yehova’nın Şahitlerinin bölgedeki büroları, vakit kaybetmeden bu üç ülkedeki cemaatlere uyarıcı mektuplar gönderdi. Mektuplar yerel resmi kurumların öneri ve talimatlarına dikkat çekiyordu. Virüsün tehlikelerini, nasıl yayıldığını ve hastalığın bulaşmasını önlemek için alınabilecek önlemleri açıklıyordu. Yehova’nın Şahitlerinin Sierra Leone’deki sözcüsü Collin Attick şöyle diyor: “Bu bölgede hastalıklar tam anlaşılmıyor ve Ebola’nın kaynağı hakkında yanlış söylentiler var, bu yüzden başlarda birçok insanın aklı karışmıştı. Fakat Şahitler İbadet Salonunda verilen talimatları duyunca buna hemen olumlu karşılık verdiler.”

Temmuz ayından itibaren, Yehova’nın Şahitlerinin gezici temsilcileri Sierra Leone ve Gine’deki cemaatlere iki günlük ziyaretler düzenleyip “İtaat Hayat Kurtarır” başlıklı konuşmayı sunmaya başladılar. Amaç, hastalığa karşı alınabilecek pratik önlemlere dikkat çekmek ve Şahitleri güncel talimatlara bağlı kalmaya teşvik etmekti. Bu ziyaretler Kasım ayında da devam edecek. Ayrıca Gine, Liberya ve Sierra Leone’deki Yehova’nın Şahitleri, İbadet Salonu diye bilinen toplantı yerlerinin girişinde çamaşır suyu katılmış suyla el yıkama noktaları oluşturdu. Bu ülkedeki kardeşlerin birçoğu bu yöntemi evlerinde de uyguluyor.

İÇERİK RESİMLERİ

Şahit olan bir aile Liberya’da Monrovia’nın doğusunda bulunan Dolo’s Town kasabasında önlem olarak alınan karantina kararını destekledi. Karantina 8 Eylül 2014’te kaldırıldı.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından 1 Ekim 2014 tarihinde yayımlanan bir rapora göre, Batı Afrika’daki salgında 7.178 Ebola vakası bildirildi ve hastaların 3.300’den fazlası hayatını kaybetti. Bu rakamların daha da artması bekleniyor. 2 Ekim’e kadar Gine ve Sierra Leone’de 2.800 Şahitten 1’i Ebola yüzünden hayatını kaybetti. Bu kişi hastanede çalışan bir hemşireydi ve 25 Eylül 2014’te öldü. Liberya’daki 6.365 Şahitten 10’u bu hastalık yüzünden hayatını kaybetti. Onların 6’sı sağlık çalışanıydı. Yakın zamanda virüs Nijerya’da da yayıldı, fakat şimdiye kadar oradaki Şahitlerden kimse hastalanmadı. Bu ülkelerde Yehova’nın Şahidi olan görevli vaizlerden hastalığa yakalanan olmadı. Salgının yayıldığı sırada görevli vaizlerin çoğu, tatil yapmak veya Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kongrelere katılabilmek için bu ülkelerden ayrılmıştı. Bazıları geri dönerek faaliyetlerine devam ettiler. Onlar yerel Büronun talimat ve uyarılarını dikkatle uyguluyorlar. Diğerleri ise uçuş kısıtlamaları veya başka durumlar yüzünden geri dönmek için hâlâ bekliyor.

İÇERİK RESİMLERİ

Sierra Leone’de bir İbadet Salonundaki el yıkama noktası.

Ebola salgınının en çok hissedildiği ülkelerde Yehova’nın Şahitlerinin yardım heyetlerindeki gönüllüler oradaki kardeşlere ve ailelerine destek oluyor ve ihtiyaçlarını karşılamalarına yardım ediyorlar. Yehova’nın Şahitlerinin Liberya’daki sözcüsü Thomas Nyain söyle diyor: “Temizlik ve karantina ile ilgili Kutsal Kitaptaki ilkeleri uygulamak bu durumla başa çıkmamıza yardım ediyor. Yehova’nın Şahitleri olarak, Kutsal Kitaba uymayan cenaze uygulamalarından kaçınıyoruz. Bu özellikle de şu anki kritik zamanda her birimiz için bir korunma sağlıyor.”

Sierra Leone’de yerel bir radyo kanalı Yehova’nın Şahitlerinin kardeşlerine ve toplumdaki diğer insanlara Ebola virüsünden kaçınmalarına nasıl yardım ettiklerini anlattı. O bölgedeki yetkililer ayrıca Şahitlerin yardım heyetinden hükümetin resmi kurumlarına destek olmalarını talep etti.

Yehova’nın Şahitlerinin dünya merkez bürosundaki (New York, Brooklyn) sözcüsü J. R. Brown şunları diyor: “Batı Afrika’daki kardeşlerimiz dikkatli davranıyor ve aynı zamanda mümkün olduğu kadar ruhi faaliyetler ve Kutsal Kitap eğitim işiyle meşgul olmaya devam ediyorlar. Bunu görmek bizi çok güçlendiriyor. Ruhi kardeşlerimiz ve Ebola virüsünden etkilenen diğer insanlar için dua ediyoruz.”



Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler