Yehova Şahitleri Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yehova Şahitleri Haberleri Tel Aviv'de Yehova Şahitleri Sergi Açtı

Tel Aviv'de Yehova Şahitleri Sergi Açtı

Tel Aviv'de Yehova Şahitleri Sergi Açtı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yehova Şahitleri Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 1603 Beğen : 0

Yaklaşık 1.700 kişi, tarihi Hatachana’da Yehova’nın Şahitlerinin ev sahipliği yaptığı halka açık bir sergiyi ziyaret etti. Bu sergi Yehova’nın Şahitlerinin Nazi rejimi altında gördüğü zulüm hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla düzenlendi.

Sergide videoların ve tarihi fotoğrafların yanı sıra, toplama kampında hayatta kalmış bir Şahidin sonradan elde diktiği toplama kampı giysinin üst parçası da vardı. Serginin ana parçası Johannes Steyer’in (1908-1998) “Buchenwald Dizisi” adını taşıyan 27 suluboya tablosunun baskılarıydı. Yehova’nın Şahidi olan Johannes Steyer, adları korkunç olaylarla anılan Buchenwald, Mauthausen, Sachsenburg ve Sachsenhausen toplama kamplarında 10 yıl boyunca Nazi zulmüne maruz kaldı. Fotoğraflardan ve hapis günlerine dair canlı anılarından esinlenerek yaptığı bu suluboya tabloları 1970’lerde tamamladı.

Tel Aviv’de böyle sergilere ev sahipliği yapmanın önemi hakkında açıklamada bulunan İsrailli tarihçi ve İsrail Açık Üniversitesi’nin fahri profesörü Yair Auron şöyle dedi: “Bence özellikle liseye giden gençlerin bu sergiyi ziyaret etmesi önemli. Çünkü maalesef Yehova’nın Şahitleri hakkındaki bilgi seviyesi çok çok düşük. İsraillilerin çoğu Yehova’nın Şahitleri ve onların Nazi döneminde yaşadıkları hakkında hiçbir şey bilmiyor.”

İsrail’deki Yehova’nın Şahitlerinin sözcüsü olan Mauro Trapanese şunları söyledi: “Bu serginin yalnızca Yehova’nın Şahitlerinin Nazi rejimi altında yaşadığı sıkıntılar hakkında değil, aynı zamanda bu sıkıntıların Şahitlere özgü yanları hakkında da bilgi vermesini istedik. Örneğin öğrendiğimize göre birçok ziyaretçi, diğer grupların tersine Yehova’nın Şahitlerine dinlerinden vazgeçtikleri takdirde toplama kamplarından serbest kalma fırsatı tanındığını bilmiyordu. Bunun gibi az bilinen ama önemli gerçekleri vurgulamak serginin büyük ilgi görmesini sağladı.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler