Yehova Şahitleri Haberleri

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yehova Şahitleri Haberleri Kazakistan'da Yehova Şahidi Misyonere 5 Yıl Hapis

Kazakistan'da Yehova Şahidi Misyonere 5 Yıl Hapis

Kazakistan'da Yehova Şahidi Misyonere 5 Yıl Hapis
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yehova Şahitleri Haberleri Yorumlar : 0 Okunma : 2442 Beğen : 0

Astana’daki bir mahkeme Yehova Şahtldi Teymur Ahmedov’u dinsel inançlarını başkalarıyla paylaştığı için beş yıl hapse mahkûm etti. Ahmedov, Kazakistan 1991’de bağımsızlığını ilan ettiğinden bu yana dinsel faaliyetleri nedeniyle mahkûm edilen ilk Yehova’nın Şahidi.

Ahmedov’un mahkemeye kadar ev hapsinde tutulması için uluslararası çapta girişimlerde bulunuldu. Buna rağmen üç aydan uzun süre tutuklu kaldı. 61 yaşındaki Ahmedov evli ve üç oğlu var, ayrıca sağlık durumu kötü.

Din Özgürlüğünü Kullandığı İçin Cezalandırılıyor

Ulusal Güvenlik Komitesi (KNB), yani Kazakistan’ın gizli polisi Ahmedov’u Ceza Kanununun 174(2) Maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle Ocak 2017’de tutukladı. Ahmedov’un yaşadığı zorluklar bu şekilde başladı. KNB, başkalarıyla baş başayken dinsel inançlarını ifade ettiği için Ahmedov’u “dinsel nefreti kışkırtmakla” suçladı.

Hâkim Talgat Sırlıbayev, Ahmedov’un sözlerinin ‘dini ayrımcılığı kışkırttığına’ ve ‘bir dini diğerlerinden üstün tutmaya teşvik ettiğine’ karar verdi. Hâkim ayrıca Ahmedov’un “ideolojik dinsel faaliyetlere” katılma özgürlüğüne üç yıllık yasak getirerek ibadet etmesini yasaklamış oldu.

Yehova’nın Şahitlerinin Hukuk Danışmanı Philip Brumley bu karar hakkında şunları söyledi: “Yetkililer kanunu ciddi şekilde kötüye kullanıyor. 2016 yılında bazı kişiler Teymur’u dinsel inançları hakkında konuşmak için bir eve davet etti. Hatta onlar da Teymur’un evine gitti. Teymur yaptıkları sohbetlerin gizlice kaydedildiğini ve kendisine karşı sahte suçlamalarla dava açmak için kullanılacağını bilmiyordu. Bu olay yetkililerin barış içinde sürdürülen dinsel faaliyetleri kısıtlamak ve suç olarak göstermek için ne kadar ileri gidebileceğini gösteriyor. Bu tam anlamıyla adaletin çarpıtılmasıdır.”

JWYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Haberler