Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Yahudilerin 70 Pencere / Shivim Panim kış konferansları başladı

Yahudilerin 70 Pencere / Shivim Panim kış konferansları başladı

Yahudilerin 70 Pencere / Shivim Panim kış konferansları başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2120 Beğen : 0

Türkiye Yahudileri bu sezon eğitim çalışmalarını Çarşamba gündüz JLI ve Perşembe akşam JLI programlarında farklı konularla sürdüren ‘70 Pencere/Shivim Panim’, kış konferanslarına Harvard Üniversitesi’nden konuk olarak gelen Rav Shlomo Yaffe ile başladı

70 Pencere’nin konuğu olarak sadece bir konferans için Türkiye’ye gelen Rav Yaffe, New York Amerikan Talmud Kanunu Enstitüsü Dekanı olup ayrıca Harvard Üniversitesi’nde Yahudilik Bilgisi Enstitüsü Direktörü olarak HARVARD ve MIT cemaatlerine hizmet vermeye devam ediyor.

Rav Yaffe’nin en dikkat çeken özelliği Yahudi mistisizmini anlaşılabilir, ulaşılabilir ve günlük hayatta uygulanabilir kılması. Rav Yaffe öğretileri, dersleri ve seminerleri ile Kuzey Amerika, Meksika, Avrupa ve Güney Afrika’da tanınmış ve geniş kitlelere hitap ediyor.

Rav Yaffe, Yahudi hayatının ve sürekliliğinin temeli olan Yahudi kadınlarının derinlemesine Tora öğrenimine odaklı WITS- Women’s Intensive Textual/Torah Study Programının da kurucusudur.

Rav Yaffe’nin İstanbul’da İngilizce olarak verdiği ‘Radikal Rabiler ve Modern Mistikler’ konferansında; istisnasız her bir kişinin varlığının bir amacı olduğu ve her bir kişinin önemli olduğu, mutluluğun Yahudilikteki yerinin birincil olduğunu, Tanrı’nın isteklerinin cezalandırılma korkusu ile değil, Tanrı’ya olan sevgi ve O’nun isteğini yapmanın verdiği mutluluk ile yerine getirilmesi gerektiği, şans olarak tercüme edilen ‘Mazal’ kelimesinin aslında Tanrı’dan bize akan lütuflar olduğu, dünyada var olan her şeyin Tanrı’nın iyiliği’nin yansıması olduğu, kötülük diye bir şey olmadığı, bize kötülük gibi gözüken şeylerin aslında üstü kapalı iyilik olduğu, bizim görevimizin her şeyin Tanrı’nın sonsuz iyiliğinden geldiğinin bilinciyle her durumdaki Tanrısallığı ve iyiliği ortaya çıkarabilmek, dünyadaki karanlığı alıp onu ışığa çevirmek olduğu konuları ele alındı.

ŞalomYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler