Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Yahudiler yeni yılı Roş Aşana’ya hazırlanıyor

Yahudiler yeni yılı Roş Aşana’ya hazırlanıyor

Yahudiler yeni yılı Roş Aşana’ya hazırlanıyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 5200 Beğen : 0

Roş Aşana gecesi ziyafet sofralarında toplanan Yahudiler, dualar ederken aynı zamanda “şofar” denilen boynuz üfleniyor.

Bu gün ile birlikte Yahudi inancına göre, ‘Atseret Yeme Hateşuva’ ya da ‘’Yamim noraim’’ denilen on günlük ‘’tövbe ve ibadet’’ günleri başlıyor. 10’ncu gün ise Yahudi inancına göre Kefaret günü olan Yom Kippur bayramı. Yahudiler, Yom Kippur’a kadar geçecek bu 10 gün boyunca Tanrı’nın geçen tüm yıl boyunca her bir Yahudinin, günlük hayatlarının her gününde neler yaptığını tarttığına ve kimlerin yayaşyıp kimlerin öleceğine karar verdiğine inanıyor. Bu bayramın en dikkat çekici özelliklerinden biri de Havralarda, ‘’şofar’’ adlı boynuzdan yapılma enstrümanın çalınması.

Her ne kadar Yahudi dini literatüründe, ‘’yom ha-zikkaron (hatırlama günü)’’ veya ‘’yom teruah (şofar’ın çalındığı gün)’’ gibi isimlerle anılsa da modern zamanlarda, İbranice ‘’yılbaşı’’ demek olan Roş Aşana (Rosh Hashanah)’’ daha genel kullanılmaya başlandı. Roş Aşana’daki genel kutlama cümlesi ise, ‘’iyi ve tatlı yıllar’’ anlamına gelen ‘’Şana tova u’metuka (shana tovah u’metukah)’’ şeklinde. Günün en çok tüketilen gıdası ise geleneksel olarak ballı elma. Yiyenlerin iyi ve tatlı bir yıl geçireceğine inanılır.

Roş Aşana Bayramı Nedir? Nasıl Kutlanır?Roş Aşana (İbranice: ראש השנה, Roş haŞana; Roş=Baş, Şana=Yıl) Musevi takvimine göre yılbaşıdır ve dünyanın her yerindeki Museviler tarafından bayram olarak kutlanır.

İki gün süren bayram boyunca ailece yemek yeme ve ballı elma veya elma reçeli yeme adetleri vardır. Havra (sinagog)'da bayram'ın ikinci sabahı senenin iyi geçmesini dilemenin sembolü olarak koç boynuzundan yapılan Şofar isimli çalgı çalınır. Roş Aşana'nın kutlandığı gün boyunca Yahudilerin haftalık tatil günü olan Şabbat günü yani cumartesi günü olan yasaklar geçerlidir.

Roş Aşana'nın kutlandığı gün yıldan yıla değişmektedir.

Roş Aşana Sederi (Sofrası)

İbrani takvimi'ne göre, Tişri ayının ilk ve ikinci günü, Yılbaşı olarak kabul edilmektedir. Diğer bayramlar gibi neşe ve mutlulukla kutlanan Roş Aşana’nın ilk ve ikinci geceleri kurulan sofra, geleneksel olarak her zamankinden farklı olmalı ve daha özenle hazırlanmalıdır.

Tören

Bu iki gecede de küçük bir tören yapılır.

 1. Bayramın her iki gecesinde de sinagogdan eve gelindiğinde şarap eşliğinde Kiduş yapılır ve her iki gece de Kiduş’ta 'Şeeheyanu berahası' (şükür duası) söylenir.
 2. Kiduş’tan sonra 'Netilat Yadayim' duası ile eller yıkanır ve iki bütün beyaz somun ekmekle (hallot) , Hamotsi yapılır, ancak ekmek tuza değil, şekere veya bala batırılır. Bunun amacı, yeni yılın şeker ve bal gibi tatlı geçmesini dilemektir.
 3. Sofradaki her simgesel yiyecek, onunla ilgili 'YeiRatson' duası söylendikten sonra yenir. Sofrada bu yiyeceklerden herhangi biri (ya da hiçbiri) yoksa bile, Yei Ratson'lar okunmalıdır. 'Yei Ratson', "Senin isteğin şöyle olsun ki..." anlamını taşır, ve ardından yenilen yiyeceğe uygun bir cümle okunur. Seder bittikten sonra zengin et çeşitleriyle bezenmiş yemeğe geçilir.
 4. Bu seder düzeni, bayramın her iki gecesinde de yapılır.

Seder'de simgesel yiyecekler

 1. Elma tatlısı: 'Bore Peri Haets' berahası söylenir ve ilk Yei Ratson okunur. Ardından elma tatlısı yenilir. Bunun amacı, başından sonuna kadar yeni ve tatlı olacak bir seneye başlama dileğidir.
 2. Pırasa: İbranice'de 'karti' denen pırasa düşmanlar için söylenen 'şeyikaretu' ("yok olsunlar") ile benzeşir. İlgili Yei Ratson okunur ve ardından pırasa ağırlıklı yemekten bir lokma yenilir.
 3. Pazı: İbranice pazı için 'salka' denir ve bu kelime, yine düşmanlar için söylenen 'şeyistaleku' ("uzaklaşsınlar") ile aynı kökten gelir. İlgili Yei Ratson okunur, ardından pazı ağırlıklı yemekten bir lokma yenilir.
 4. Hurma: İbranice’de hurma, 'tamar'dır. Bu kelime, düşmanlar için söylenen, 'şeyitamu' ("sona ersinler") ile benzeşir. İlgili Yei Ratson okunur ve birer hurma yenilir.
 5. Kabak: İbranice’de kabak, 'kara'dır. Bu kelime, hem Yahudiler hakkında verilmiş olabilecek olumsuz kararlar için söylenen 'şetikra' ("yırtılsın") sözcüğünü çağrıştırır, hem de hak edilen iyilikler için söylenen 'veyikareu' ("okunsunlar") ile aynı kökten gelir. İlgili Yei Ratson okunur, ardından kabak ağırlıklı bir yiyecek yenir.
 6. Balık: Balık, bereketi ve çoğalmayı simgeler. Bazı ailelerde, İbranice’si 'rubya' olan, 'rav' ("çok") kelimesini çağrıştıran börülce yeme adeti vardır. İlgili Yei Ratson okunur, ardından bir parça balık ve/veya börülce yenir.
 7. Kuzu (yoksa tavuk veya balık) başı: İbranice’de baş, 'roş'tur. Bunun amacı, daima baş olmak ve kuyruk olmamak için dilekte bulunmaktır. İlgili Yei Ratson okunur, ardından baş kısmından bir parça yenilir. Bayram sofrasında başın, evin reisine servis edilmesine özen göstermek de adettendir. Bu adet, aile reisinin yaşamının uzaması ve ailenin köle değil, hür olmasını dilemek anlamındadır.

Simgesel yiyeceklerin dualarından sonra, normal yemeğe başlanır.Yazar Hakkında

 • @Dünya Dinleri

  @Dünya Dinleri

  Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

  Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler