Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Yahudiler Hanuka Bayramını Kutluyor

Yahudiler Hanuka Bayramını Kutluyor

Yahudiler Hanuka Bayramını Kutluyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2773 Beğen : 0

Yahudiler 8 gün süren en önemli dini bayramlarından Hanuka'ya Çarşamba günü güneşin batmasıyla beraber başladı.

İbrani takvimine göre 8 gün süren Hanuka bayramı Yahudiler arasında "Işık Bayramı" olarak da anılıyor. Bu bayramda Yahudiler 7 kollu şamdanları Menorah yerine, Hanukiya adı verilen 9 kollu şamdan yakıyor. 8 gün süren bayram boyunca 9 kollu şamdanın her gün bir kolu yakılıyor. Sadece 2. gün şamdanın iki kolu birden yakılıyor.

Bayram nedeniyle Kudüs'te Ağlama Duvarı önüne de 9 kollu dev bir Hanuka şamdanı kondu. Şamdanın ortasındaki diğerlerinden daha uzun kola İbranice adıyla Şamaş yani "Görevli" adı veriliyor ve şamdanın bu kolunun bayram boyunca sürekli yakılı tutulması gerekiyor.

- Hanuka bayramının hikayesi

Yahudi kaynaklarına göre Romalılar tarafından toprakları işgale uğrayan Yahudilere tapınak tepesinde ibadet yasaklanır. Yahudilik Kudüs'te yasadışı ilan edilir. Romalıların bu tavrı bir süre sonra Yahudi rahip Yehuda HaMakabi'nin başı çektiği bir ayaklanmaya neden olur ve tapınak yeniden serbest kalır. HaMakabi tapınağı temizlettikten sonra şamdanı yakar. Rivayete göre, sadece bir gece yetecek yağ 8 gün boyunca tükenmeden yanar. Yahudiler mucize saydıkları bu olayı o günden sonra her yıl 8 günlük bayram olarak kutluyor.

- Hanuka'da neler yapılır

Hanuka bayramı 8 gün boyunca her gün devam eden dini ritüellerle kutlanıyor. Günlük ibadette güneş battıktan bir buçuk saat sonra akşamüstü şamdanların mumları yakılır. Şamdanlar dışardan da görünecek şekilde pencere kenarlarına konur. İsrail'de okullar da Hanuka'nın ikinci gününden itibaren bir hafta boyunca kapanıyor.

Yahudiler evlerinde yağın önemini anmak adına Hanuka bayramı boyunca çoğunlukla kızarmış yemekler pişiriyorlar. Çocuklarsa topaç çeviriyor. İbranice Sevivon olarak adlandırılan dört yüze sahip olan topaçın her yüzünde bir İbranice harf bulunuyor Bu harfler İbranice (Nes), (Gadol), (Haya), (Sham) kelimelerinin kısaltmaları. Bu kelimeler birleştiklerinde "Burada büyük bir mucize gerçekleşti" cümlesi ortaya çıkıyor.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler