Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Yahudiler Hamursuz Bayramını Kutlamaya Başladı

Yahudiler Hamursuz Bayramını Kutlamaya Başladı

Yahudiler Hamursuz Bayramını Kutlamaya Başladı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2874 Beğen : 0

Yahudilerin Mısır topraklarında 211 yıl süren esaretten kurtularak özgürlüklerine kavuşmalarını anlatan Hamursuz Bayramı (Pesah) başladı İsrail 'de, Yahudilerin Mısır topraklarında 211 yıl süren esaretten kurtularak özgürlüklerine kavuşmalarını kutladıkları Hamursuz Bayramı (Pesah) başladı. Bayram süresince Yahudiler, Mısır'dan kaçarken aceleyle pişirdikleri mayasız ekmek "Matza" yiyecek.

Yahudilerin en önemli bayramları arasında yer alan Hamursuz Bayramı, İbrani takvimine göre 14 Nisan Pazartesi akşamı başlayarak 22 Nisan Salı akşamı gökyüzünde yıldızların görünmesiyle sona erecek. Bayram süresince İsrail'de tüm kamu kurum ve kuruluşlarında bir hafta süreyle resmi tatil ilan edildi.

İbranice'de Pesah olarak isimlendirilen "Hamursuz bayramı" sırasında İsrail'de her sene olduğu gibi bu yıl da bir hafta süreyle resmi tatil ilan edildi.

Bayramda mayasız ekmek "Matza" yenecek

Yahudilerin bu bayramı neden Hamursuz olarak andıkları konusunda farklı rivayetler mevcut. Yaygın olan rivayet, Yahudilerin Mısır'da Firavundan kaçarken yanlarında götürecekleri ekmeklerin hamurunun mayalanmaya bile fırsat bulamadan ülkeyi hızla terk etmek zorunda kalmaları. Bu hatırayı anmak adına Yahudiler, Hamursuz Bayramı boyunca mayasız ekmek yiyor. Yahudilerin Mısır'dan kaçarken aceleyle pişirdikleri mayasız ekmek "Matza" da Hamursuz Bayramı'nın sembolü olarak kabul ediliyor. Bayram boyunca normal ekmek yemek, Yahudi şeriatına göre haram kabul ediliyor.

Öte yandan Hamursuz Bayramı sırasında İsrail'e çok sayıda yurtdışından Yahudi de tatil için akın etti.

İsrail Filistinlilere geçiş kapılarını kapattı

Bu arada bayram nedeniyle İsrail ordusu da bayram süresince Gazze'ye açılan Kerm Ebu Salim sınır kapısından ticari geçişleri Çarşamba sabahına kadar kapattığını duyurdu.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze'ye geçişlerin yanı sıra Pazar gecesinden itibaren Batı Şeria'dan İsrail'e geçişlerin de, 2 gün süreyle, Salı gece yarısına kadar kapatıldığı ancak tıbbi ve insani yardım amaçlı geçişlerin yerel makamların yazılı izniyle devam edeceği belirtildi.

Pesah Bayramı Nedir? Pesah Bayramı Nasıl Kutlanır ? Hamursuz Bayramının Tarihçesi İçin TıklayınYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler