Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Yahudi örgütlerinden Ashton'a ağır baskı

Yahudi örgütlerinden Ashton'a ağır baskı

Yahudi örgütlerinden Ashton'a ağır baskı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2465 Beğen : 0

Ashton, BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) ve Belçika Hükümeti'nin geçen ay düzenlediği bir konferanstaki konuşmasında, "Bugünlerde gençlerin korkunç şartlar altında öldürüldüklerini hatırladığımızda, Belçikalı çocukların korkunç bir trajedide (İsviçre'deki otobüs kazası) hayatını kaybetmelerini düşündüğümüzde, Fransa’nın Toulouse kentinde yaşananları aklımıza getirdiğimizde, 1 yıl önce Norveç’te olanları hatırladığımızda, Suriye’de yaşananları bildiğimizde ve Gazze’de ve dünyanın farklı bölgelerinde yaşananları gördüğümüzde hayatını kaybeden gençler ve çocuklar aklımıza geliyor" ifadesini kullanmıştı.

Ashton'ın sözcüsü Michael Mann, söz konusu konuşmayı "Ashton, Toulouse ve Gazze arasında paralellik kurdu" başlığıyla servis eden Fransız haber ajansı AFP'yi, "fena halde çarpıtma yapmakla" suçlamıştı.

Ashton'a sert tepki gösteren İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, "Herhalde İsrail’in güneyinde daima Gazze’den ateşlenen roketlerin korkusuyla yaşayan çocuklardan bahsediyor" diyerek İsrail’in "sivillerin arasında faaliyet gösteren teröristlerle mücadele eden dünyanın en ahlaklı ülkesi" olduğunu savunmuştu.

Avrupa Yahudi Parlamentosu ve Avrupa Yahudi Birliği'nin öncülüğünde düzenlenen imza kampanyasıyla Ashton'a "ya özür ya istifa" çağrısı yapıldı.

“SAVAŞIN TALİ SONUCU OLAN KAÇINILAMAZ VE ÜZÜCÜ SİVİL KAYIPLAR”
Yahudi örgütlerinin ortak açıklamasında, Ashton'ın bu sözlerinin Toulouse saldırıları, Suriye'deki olaylar ve Gazze arasında "ahlaki yönden denklik" kurduğu iddia edilerek "soğukkanlı anti-Semitist bir katil ve kendi halkını kesen bir diktatör ile Yahudi devletini yok etmeye bütünüyle kararlı terör örgütünün İsrail demokrasisine karşı savaşının tali sonucu olan kaçınılamaz ve üzücü sivil kayıplarla kıyaslanmasını şiddetle kınıyoruz" denildi.

Avrupalı Yahudi örgütleri, çağrılarına karşılık alamayınca İngiltere Başbakanı David Cameron'a gönderdikleri mektupta, Ashton'ın görev süresinin sona erdirilmesi için öneride bulunmasını ve aktif çaba göstermesini istediler.

AB'nin Lizbon Anlaşması uyarınca 2009 yılında oluşturduğu AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilciliği ve AB Komisyonu Başkan Yardımcılığı görevine atanan ilk isim olan İngiliz Ashton'ın görev süresi 2014 sonunda dolacak.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler