Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Türkiyeli Yahudilerden sıradışı bir Gazze çıkışı

Türkiyeli Yahudilerden sıradışı bir Gazze çıkışı

Türkiyeli Yahudilerden sıradışı bir Gazze çıkışı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2318 Beğen : 0

Bir grup Yahudi kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı İsrail’in politikalarından dolayı Türkiye Yahudi cemaatinin suçlanmasını “ırkçılık” olarak nitelendirirken, aynı zamanda İsrail’in Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarını da onaylamadıklarını bir bildiriyle duyurdu. Bildiride, 'İsrail'in yaptıklarından biz sorumlu değiliz' ifadesi kullanıldı

Aralarında Cem Behar, İrvin Cemil Schick ve Soli Özel gibi akademisyenler ile Roni Margulies, Reyan Tuvi gibi gazetecilerin de bulunduğu bir grup Yahudi kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından ilginç bir açıklama geldi. İmza sahipleri, İsrail’in politikalarından dolayı Türkiye Yahudi cemaatinin suçlanmasını “ırkçılık” olarak nitelendirirken, aynı zamanda İsrail’in Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarını da onaylamadıklarını duyurdu.

Hürriyet gazetesine göre, söz konusu açıklama, İstanbul’daki Yahudi cemaatin resmi çizgisinin dışında bağımsız bir çerçevede ortaya çıktı. Açıklama ana mesaj olarak İsrail’in Gazze’ye saldırısı nedeniyle son dönemde Yahudi cemaatine yöneltilen suçlamalardan duyulan rahatsızlığı da yansıtıyor.

'İsrail, Gazze ve Yahudi Cemaati' başlıklı bildiri şöyle:

“İsrail’in Gazze’ye saldırısı, Türkiye’de bir kez daha Türkiyeli Yahudi cemaatinden hesap sorma girişimlerine yol açtı. ‘Yahudi cemaati niye ses çıkarmıyor?’ soruları yine gündeme geldi. Türkiyeli Yahudilerin İsrail’in yaptıklarından sorumlu olduğunu iddia eden bir kampanya bile başlatıldı.
Bu memleketin hiçbir vatandaşı, dünyanın başka yerlerinde gerçekleşen ve gerçekleşmesinde pay sahibi olmadığı olaylar hakkında hesap vermek, yorum yapmak, görüş bildirmek zorunda değildir. Dolayısıyla Yahudi cemaati de hiçbir konuda ses çıkarmaya mecbur değildir.

BÜTÜN BİR HALKI SORUMLU TUTMAK IRKÇILIKTIR

Zaten yaklaşık 20 bin kişiden oluşan bir toplumun tek bir görüş bildirmesi mümkün olamaz. Hiçbir toplum yekpare bir bütün olmadığı gibi, Yahudi cemaati de değildir. İçinde her türlü görüşten her türlü insan vardır; tek bir görüş hâkim değildir.

IŞİD’in vahşetinden, hareketin içinde bazı Türkler olduğu için bütün Türkiye halkı sorumlu tutulamayacağı gibi, İsrail’in yaptıklarından Türkiye Yahudi cemaati sorumlu tutulamaz. Bir devletin yaptıklarından bütün bir halkı sorumlu tutmak ırkçılıktır ve buna karşı olduğumuzun bilinmesini isteriz.

İNSAN OLDUĞUMUZ İÇİN İSRAİL SALDIRGANLIĞINA KARŞIYIZ

Aşağıda imzası olan bizler, Türkiyeli Yahudi ailelerin çocuklarıyız. Gazze saldırısı hakkında görüş beyan etmek, başka herhangi bir Türkiye vatandaşına ne kadar düşerse bize de o kadar düşer, daha fazla değil.

Bizler yine de, Yahudi kökenli olduğumuz için değil, insan olduğumuz için, İsrail devletinin Gazze’de yürüttüğü politikaya karşı olduğumuzu beyan ediyoruz. Her konuda hemfikir olmayabiliriz, bazılarımız İsrail’in politikalarının tümüne, bazılarımız bir kısmına karşıyız. Ama hepimiz, İsrail’in saldırganlığına, militarizmine, genişlemeciliğine ve Filistin halkına uyguladığı şiddet politikalarına karşıyız. Bunun da bilinmesini isteriz.”

BİLDİRİYİ İMZALAYANLAR

Açıklamada imzası bulunan Yahudi vatandaşların isimleri şöyle: Alp Allovi, Cem Behar, Karel Bensusan, Sandy İpeker Çağlıyor, Metin Damar, Metin Dekohen, Lara Fresko, İlker Geron, Melih Geron, Avi Haligua, Eli Haligua, Roni Margulies, Soli Özel, İrvin Cemil Schick, Reyan Tuvi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler