Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Türk Yahudi Toplumundan Edirne’de geleneksel iftar

Türk Yahudi Toplumundan Edirne’de geleneksel iftar

Türk Yahudi Toplumundan Edirne’de geleneksel iftar
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1964 Beğen : 0

Türk Yahudi Toplumu, geleneksel iftarını bu yıl da Edirne’de verdi. Selimiye Camisinin yanında kurulan iftar çadırına yaklaşık 1200 kişi katıldı. İftar yemeğine Edirne Vali Vekili Beyazıt Tanç, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Çiğdem Gegeoğlu, Üç Şerefeli Cami İmamı Hüseyin Cerrah, Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, Edirne Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Edirne Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Hicran Balı, basın mensupları, Edirneli vatandaşlar ile yakın illerden gelen vatandaşlar katıldı.

Türk Yahudi Toplumu (TYT) da, Hahambaşı Rav İsak Haleva, TYT Başkanı İshak İbrahimzadeh ve İstanbul’dan giden temsilcilerle birlikte iftarda hazır bulundu.

Hahambaşısı Rav Haleva, Ramazan'ın İslam âlemine verilen en büyük hediye olduğunu ifade ederek, "Burada yaşanan birliktelik tablosunun dünyaya örnek olmasını diliyorum" dedi. Rav Haleva, ““İslam alemi ve Yahudi aleminin çok ortak noktası var. Bugünler bir fırsattır. Bütünleşelim, kardeşçe bu ülkede yaşayalım. Fikirlerimiz ayrı olabilir ama en nihayetinde biz kardeşiz. İki kardeş arasında fikir ayrılığı olabilir ama aynı masada oturabilirler. Esas mesele işte bu. İftar aynı masada oturmak, aynı ekmeği paylaşmak ve aynı hisleri beraber hissetmektir” dedi.

İbrahimzadeh de Türk Yahudi Toplumu olarak üç yıldır Edirne’de iftar verdiklerini, sofralarını diğer dinlere mensup kardeşleriyle paylaşmaktan mutlu olduklarını belirtti.

Ezanın okunmanın ardından oruçlar açılırken, imam Cerrah tarafından sofra duası yapıldı.

İstanbul’dan Edirne’ye giden Yahudiler, iftar yemeğinde önce de Büyük Edirne Sinagogunda bir araya gelerek Minha duasını gerçekleştirdi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler