Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Süpermen Yahudi köklerine geri dönüyor

Süpermen Yahudi köklerine geri dönüyor

Süpermen Yahudi köklerine geri dönüyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2216 Beğen : 0

Bilinenin aksine Süpermen’in Yahudi bir geçmişi var. Nesillerin okuduğu, sayısız filmi yapılan çizgi kahraman Süpermen, her ikisi de Yahudi olan Jerry Siegel ve çizgi roman ressamı Joe Shuster tarafından yaratılmıştı.

Ünlü kahramanın yaratıcısı Siegel, zamanında basına, Süpermen’i Avrupa’da savaşta Naziler ve faşistler tarafından Yahudilere neler yapıldığını öğrendikten sonra esinlendiğini belirtmişti.

Karakterin orijinal ismi, evi olan Kripton gezegeninde Kal-EL’dir. İbrani bir fonetiğe sahip olan bu isim, içinde Tanrı’nın adını da barındırmakta. Tevrat’taki birçok karakterin ismi EL eki ile bitiyor. Raşel, Daniel gibi. EL eski İbranicede Tanrı’nın adlarından biri. Keza İsrail havayolları ELAL ‘göklere doğru’ demektir. Burada gökler aynı zamanda Tanrı manasında.

Siegel ilk çizgi roman hikayelerinde Süpermen yerine, Çelik Adam (Man of Steel) ismini kullanır. Savaş sonrası yazılan bir çizgi macerada, Man of Steel Yahudi bir fanteziyi gerçekleştirir, süper güçleri ile Hitler ve Stalin’i yakalar ve uluslararası bir mahkemede savaş suçlarından yargılanmalarını sağlar.

Ünlü filmci Miller yeni bir Süpermen macerası yazacağını ve Kriptonlu kahramanı 2. Dünya Savaşı’nın en karanlık köşelerine götüreceğini belirtiyor.

Miller, Inverse Dergisi’ne yeni projesi ile ilgili olarak şöyle konuştu: “Süpermen’in geçmişinde Yahudilik ve acı savaş yılları var. Yeni macerasında onu 2. Dünya Savaşı’nın içine sokacağım. Süpermen’in ölüm kamplarından geçireceğim.”Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler