Yahudi Haber

Sünnet yapan haham suçlandı

Sünnet yapan haham suçlandı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2461 Beğen : 0

Almanay'da Sünnet yaptığı gerekçesiyle hakkından suç duyurusunda bulunulan Haham David Goldberg, "Dünyanın birçok ülkesinde sünnet yapılıyor.

Bu kadar tartışılan tek ülke Almanya. Bu zamana kadar 4 bin sünnet yaptım bir sorunla karşılaşmadım." dedi. Suç duyurusunu doğrulayan Hof Başsavcısı Gerhard Schmitt, "Zor ve karışık bir konu. Suç duyurusunu titizlikle inceliyoruz." açıklamasını yaptı.

Almanya'da Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti yaralama suçu kapsamına aldığı karar sonrası sünnet yapmaya devam ettiği gerekçesiyle ilk suç duyurusu Haham David Goldberg hakkında yapıldı. Federal Almanya tarihinde ilk defa bir haham hakkında suç duyurusu olma özelliği de taşıyan başvuruyu Hessen eyaletinden bir doktor yaptı. İsmi açıklanmayan doktorun Köln Eyalet Mahkemesi'nin kararını örnek göstererek sünnetin yaralama suçu olduğunu ileri sürdüğü ifade edildi. Doktorun ayrıca Başbakan Angela Merkel'e mektup yazarak yasaklanmasını talep ettiği belirtildi.

Oberfranken bölgesindeki Hof Yahudi Toplumu'nda görev yapan Haham Goldberg, "Hakkımda genel olarak sünnet yapıyor şeklinde başvuru yapılmış. Savcılığa yapılan suç duyurusunu medyadan öğrendim bana gelen bir tebligat yok." dedi. Suç duyurusunda bulunan doktorun sünnet hakkında fikri olmadığını ve geçen bir iki ay içinde sünnete karşı 600 imza topladığını söyleyen İsrail doğumlu ve 1990'dan bugüne Almanya'da görev yapan Goldberg, bu zamana kadar 4 binden fazla sünnet yaptığını ve hiçbir sorunla karşılaşmadığını vurguladı.

Almanya'nın dünyada sünnet hakkından bu kadar büyük tartışmanın yaşandığı tek ülke olduğunu ifade eden Haham Goldberg, Amerika, Kanada ve dünyanın birçok ülkesinde erkeklerin sünnet olduğunu hatırlattı. "Dünyada erkeklerin üçte biri sünnetli. Almanya'da kız ve erkek çocuklarının sünneti karıştırılıyor. Tıbbi gerekçelerle Alman erkeklerin yüzde 10'ü sünnet olmuş durumda." diyen Goldberg, hakkından yapılan suç duyurusu için, bilgi eksikliği ve Yahudi düşmanlığından kaynaklanmış olabileceğini kaydetti.

SAVCI: SUÇ DUYURUSUNU TİTİZLİKLE İNCELİYORUZ

Haham Goldberg hakkında yapılan suç duyurusunu doğrulayan Hof Başsavcısı Gerhard Schmitt, başvuruyu titizlikle incelediklerini söyledi. Bir tarafta Köln Eyalet Mahkemesi'nin sünneti yaralama suçu kapsamında değerlendiren kararının diğer tarafta da Federal Parlamento'nun sünnetin serbest olması için yasa çalışması yaptığını belirten Başsavcı Schmidt, savcılık soruşturmasının uzun sürebileceğini ifade etti. Suç duyurusunu 'zor ve karışık bir konu' olarak değerlendiren Başsavcı, inceleme sonrası dava açılıp açılmayacağının kararını vereceklerini sözlerine ekledi.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler