Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Sukot’un en önemli meyvesi Fas’tan geliyor

Sukot’un en önemli meyvesi Fas’tan geliyor

Sukot’un en önemli meyvesi Fas’tan geliyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2070 Beğen : 0

27 Eylül gecesi başlayan ve bir hafta sürecek, Yahudi aleminin Sukot Bayramı’nın sembollerinden Etrog meyvesinin en kalitelileri Fas’ta Atlas Dağları eteklerinde yetişiyor.

Yahudi Nadas kanunları gereği İsrail’de bu sene yetiştirilemeyen Etrog meyvesi (ağaçkavunu diye bilinen bir turunçgil) bu sene İsrail ve dünyanın diğer ülkelerine Fas’tan ihraç edildi.

Kasablanka’nın yakınında bir kasabada yaşayan emekli restoran çalışanı Muhammed Douch, Yahudi tüccarların bu meyveye neden bu kadar değer verdiğini tam olarak anlamıyor ancak yetiştirdiği Etroglar 67 yaşındaki emekli için bir geçim kaynağı olmuş.

Her yaz kasabasının dışında Atlas Dağları eteklerinde kurduğu Etrog bahçesinin yakınına taşınan Douch burada meyvenin hahamların istediği şekilde yetişmesi için çalışıyor.

Douch’un yaşadığı Fas’ın bu bölgesinde yüzyıllardır Sukot Bayramı için Etrog yetiştiriliyor. Bazı Yahudi tüccarlar Douch gibi çiftçilere maddi destek de sağlıyorlar.

Turunçgillerden olan Etrog, hurma, söğüt ve mersin ağacı dalları ile buket yapılarak her Sukot Bayramı’nda Yahudiler tarafından altı yöne (sağa sola, aşağı yukarı ve ileri geri) sallanıyor. Bu hareketin sembolize ettiği gerçek Tanrı’nın her yerde olduğu.

Bir yoruma göre buketi oluşturan meyve ve dallardan hurma dini öğrenen ama dine uygun davranışları olmayan kişileri; mersin ağacı, dini öğrenmeyen, buna rağmen iyi davranışlarda bulunan kişileri; söğüt ise dini bilmeyen ve iyi davranışlarda bulunmayan kişileri; Etrog ise dini öğrenen ve iyiliksever kişileri sembolize ediyor.

YAHUDİ SUKOT BAYRAMI NEDIR OKUMAK İÇİN TIKLAYIN ?Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler