Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Şomronimler (Samiriler) Toplu Kurban Kestiler !

Şomronimler (Samiriler) Toplu Kurban Kestiler !

Şomronimler (Samiriler) Toplu Kurban Kestiler !
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 3014 Beğen : 0

Samiriler 'in ( Şomronimler) "Hamursuz Bayramı" kutlamaları başladı. Ortadoğu'nun renkli topluluklarından Samiri Yahudileri, Filistin'in Nablus kentinde Hamursuz Bayramı'na toplu halde kurban keserek başladı

- Samiri Yahudileri'nin "Hamursuz Bayramı" kutlamaları başladı.

Ortadoğu'nun gizemli topluluklarından biri olan Samiri Yahudiler, Filistin'in Nablus kentinde Hamursuz Bayramı kutlamalarında toplu halde kurban kesti.

Diğer Yahudilerden farklı olarak bir gün önce bayrama başlayan Samiriler, kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağı yakınlarında başlarına taktıkları geleneksel kırmızı fesleri, beyaz entarileriyle bayramı kutluyor.

Yaklaşık 300 Samiri'nin yaşadığı köyün meydanında toplanan Samiriler, kurbanlarını geleneklerine uygun şekilde güneş batımında, dualar eşliğinde topluca kesti.

Samiriler, içinde kor ateş yanan kuyularda pişirdikleri kurbanlık etleri yiyerek eğlencelerini sürdürdü.

Hamursuz Bayramı'nda diğer Yahudilerin kurban kesmemesine karşın, bayramı kurban keserek karşılayan Samiriler, gelecek hafta bayramlarının son gününde güneş doğmadan önce Gerizim Dağı'na çıkarak bayramı bitirecekler.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Örgütü Sözcüsü Nasır en-Neccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Yahudi bayramı nedeniyle Gazze'de yaşayan Filistinlilerin, İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını ziyaretini yarından itibaren 2 hafta boyunca durdurma kararı aldığını belirtti.

-Samiriler kimdir?-

Samirilik, Yahudilik dinine inanmakla birlikte Yahudiler tarafından Yahudi kabul edilmeyen bozulmuş bir topluluk olarak tanıımlanıyor.

Yahudiler ile Samiriler arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Yahudilerin Tevrat'ı ile Samirilerin Tevrat'ı arasında altı bine yakın fark olduğu biliniyor. Samiriler, diğer Yahudilerin aksine Gerizim Dağı'nı kutsal mekan olarak kabul ederler ve kendilerini gerçek Yahudiler olarak görürler.

Samiriler, 3 bin 600 yıldır ceylan derisine yazılı orijinal Tevrat'ın kendilerinde olduğuna inanıyor.

SECDE EDİYORLAR, ARAMİCE KONUŞUYORLAR

İbadet şekilleri Müslümanlarla bazı benzerlikler taşıyan Samiriler, Aramice ibadet ediyor. İbadethanelerinde masa veya sıra bulundurmayan Samirilerin ibadetlerinde de secde var.

Samirilerin sayılarının 850 kişi olduğu sanılıyor. Filistin'in Nablus şehrinde yaşayan Samirilerin çok az bir kısmı da İsrail'in Tel Aviv yakınlarındaki Holon yerleşim bölgesinde yaşıyor, Pesah ve Hasat bayramlarında olduğu gibi Arş Bayramı'nda da Gerizim Dağı'na çıkarak hac yapıyorlar.

Diğer Yahudilerin kutladığı pek çok dini bayramın aksine Samirilerin Pesah, Avis Ekmeği Yeme, Yılbaşı, Hasat, Gufran, Arş ve Şmoni bayramlarını kutluyor.

Samiriler Kimdir ? Samiriler Neye İnanırlar? Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız !Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler