Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Siyahi Ortodoks Hahamın Yahudi cemaatinde ayırımcılık romanı

Siyahi Ortodoks Hahamın Yahudi cemaatinde ayırımcılık romanı

Siyahi Ortodoks Hahamın Yahudi cemaatinde ayırımcılık romanı
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 854 Beğen : 0

Shais Rishon ne zaman Amerikan Yahudi edebiyatı hakkında araştırma yapsa siyahi ve Yahudi olan ne bir yazara ne de bir roman kahramanına rastlamış.

Sonunda böyle bir yazarın ve kahramanın var olmadığını görmüş. Adı İbranice ‘ilk’ manasına gelen Afrika kökenli Ortodoks Amerikalı Haham Rishon, bunu değiştirmeye ve ilk olmaya karar vermiş. Rishon, JTA haber sitesine “Biz neredeyse görünmez adamız ” yorumunu yapıyor. Hahamın kaleme aldığı Ma Niştana ( Neden Farklıyız) adlı roman aslında yarı otobiyografik bir eser. Kitapta ana karakter olan 20 yaşındaki siyahi haham Ariel, New York’ta yaşamakta ve çalışmakta, farklı rengine rağmen Yahudi cemaatine kendini kabul ettirmeye çalışmakta. 36 yaşındaki Rishon kitapta aslında kendi başına gelen olaylardan ilham alarak Ariel’in tecrübelerini objektif bir dille hikaye şeklinde anlatmakta.

Brooklyn’de Chabad hareketi etkisi altında siyahi Yahudi bir ortamda büyümüş olan Rishon, bugün kendini Ortodoks bir haham olarak tanımlıyor ve annesinin atalarının 1780 yılından bu yana Yahudi gelenekleri altında yaşadığını belirtiyor. Yazarlık ve eğitimcilik yapan Rishon’un şimdiye kadar sayısız makalesi Forward ve Tablet gibi önemli yayın organlarında yer aldı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler