Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Polonya Yahudi Cemaati Küllerinden Yeniden Doğuyor

Polonya Yahudi Cemaati Küllerinden Yeniden Doğuyor

Polonya Yahudi Cemaati Küllerinden Yeniden Doğuyor
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 1074 Beğen : 0

2. Dünya Savaşı ve Yahudi Soykırımı en çok Doğu Avrupa’da etkili olmuş, özellikle Polonya Yahudiliği tamamen yok olmuştu. Ancak Krakow’da yeni açılan Yahudi cemaatine ait okul öncesi eğitim merkezi, şehirdeki Yahudi varlığının yeniden canlanacağına işaret ediyor.

Yahudi nüfusu bugün birkaç yüz kişiyi geçmeyen Krakow’da 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk defa okul öncesi eğitim için Yahudi cemaati bir çocuk yuvası açtı.

Geçtiğimiz pazartesi açılan ve aynı zamanda Yahudi cemaat merkezi olarak çalışacak kurumun tüm finansmanı New York kökenli Eric ve Erica Schwartz Ailesi Vakfı tarafından üstlenildi.

Açılan çocuk yuvasına, Doğu Avrupa Yahudiliğinin lisanı Yidiş ile Lehçenin karışımından türeyen bir kelime olan Frajda (Neşe) ismi verildi.

Çocuk yuvası projesi baş sorumlusu Anna Gulinska, basına yaptığı açıklamada merkezin sadece çocuklara hizmet etmeyeceğini, Yahudi bayramlarında aileler için eğitim programları, pazar günleri de daha büyük çocuklar için faaliyetler düzenleyeceğini belirtti. Gulinska, şunları söyledi:

“Krakow’da Yahudi cemaatini yeniden canlandırmak için en küçük bireyden başlamak gerektiğini farkına vardık. Dilerim okulumuza gelen çocuklar tıpkı binanın adı gibi, ‘neşeli günler’ geçirirler.”

Krakow Yahudi Cemaatinin kökleri 13. yüzyıla kadar uzanıyor. 2. Dünya Savaşı başladığında şehirde 56 bin Yahudi yaşıyordu. Savaştan sonra bu sayı 4 bine inmiş, 1990’larda ise cemaatin sayısı sadece birkaç yüz kişi kalmıştı.Yazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler