Yahudi Haber

Ana Sayfa Haberler Dini Haberler Yahudi Haber Pis Yahudiler sizleri sevmiyorum

Pis Yahudiler sizleri sevmiyorum

Pis Yahudiler sizleri sevmiyorum
Yazan : @Dünya Dinleri Tarih : Kategori : Yahudi Haber Yorumlar : 0 Okunma : 2624 Beğen : 0

İsrail'in en saygın ticaret gazetesi Globes'ta Türkiye'deki antisemitizm'in hangi boyutlara geldiği ile ilgili bir haber yayınlandı. İddiaya göre Bodrum'da bir dükkan sahibi, Yahudi olduğunu öğrendiği müşterisini ""Pis Yahudiler ben sizleri sevmiyorum. İnşallah hepiniz ölürsünüz" sözleri ile dükkandan kovdu.

Turizmin gözbebeği mekanlarından biri olan Bodrum'da yaşanan bu olay İsrail'de geniş yankı buldu. Gazete, yaşananları Tayyip Erdoğan'ın politikasına bağladı ve haberi şu görselle verdi:

Hakarete uğradığını iddia eden aile, olayı Facebook sayfasında detaylarıyla anlattı. Ailenin anlatımlarını Türkçeye çevirerek HastürkTV adlı internet sitesinde yayınlayan Rafael Sadi, yaşananları şöyle özetledi:

"Olay şöyle gelişti:

Bat-Yam'lı Bayan Ariel Relly Kalderon kocası ile Panama'ya iş için gidip gelmektedirler. Son seyahatlerinde ise Yunanıstan'a oradan 'da günü birliğine Rodos'a geçmişler.

Bodrum'da gezerken ''GRAND BAZAAR'' İsimli bir mağazaya giriyorlar . Niyeti ise deriden bir bayan çantası almak. Dükkan sahibi kendilerini çok güzel karşılamış ve ısrarla nereden geldiklerini anlamaya çalışmış. Bayan Relly bu sorgulamaların çok masum olmadığını hissedince kendilerinin Panama'dan geldiklerini belirtmiş ve İspanyolca konuşmasını bilen dükkan sahibi muhabbeti derinleştirerek Panama'da yaşam nasıl diye konuşmaya başlamış.

Buraya kadar olaysız geçen muhabbet Bayan Relly'nin kız kardeşinin dükkana girip kendisiyle İbranice konuşmaya başlaması ile dükkan sahibinin nevri dönmüş ve bayan Relly'ye hiç de hak etmediği hakaretler etmiş ve "Pis Yahudiler ben sizleri sevmiyorum. İnşallah hepiniz ölürsünüz" ifadeleri ile kendisini dükkanında kovmuş.

Kalderon Facebook sayfasında duygularını "Dünya da bir çok ülke ziyaret ettim ancak böylesi bir Antisemitizm ile karşılaşmamıştım. Ve böylesi bir nefretin Almanya'da milyonlarca Yahudi'nin katledilmesinin üzerinden 60 sene geçtikten sonra hortlamasını anlamak çok zor geliyor. Adeta şoktayım." sözleri ile anlattı.

KALDERON İLE GÖRÜŞTÜM

Bodrum olayının mağduru Bayan Ariel Relly Kalderon ile görüştüm.

Olay Globes gazetesinde anlatıldığından çok daha kaba hatta tehlikeli boyutlarda cereyan etmiş.

Şöyleki Bayan Ariel'in ifadesine göre İspanyolca başlayan muhabbet kız kardeşinin dükkana girerek kendisi ile İbranice konuşmaya başlaması ile patlak vermiş ve adam sinirlenerek geçmişini si……min or…….s u diye başlayip ağıza alınmayacak küfürler etmeye devam etmiş.

Kadın şok içinde daha iki dakika önce efendi efendi konuşan bu adama ne oldu da böyle çıldırdı hisleri içindeyken adama neden ne oldu ne yaptım sana diyerek anlamaya çalışmış.
Adam kendinden geçmiş bir halde "ben Yahudileri sevmiyorum inşallah hepiniz geberirisiniz" diyerek ve kısmen İngilizce kısmen İspanyolca ağırlıklı olarak ta Türkçe küfürlerle kadını neredeyse tartaklayarak kolundan tutup kaba bir şekilde dükkandan çıkartmış.

Bayan Ariel neye uğradığını ve bunu neden hak ettiğini anlamadan bir an evvel uzaklaşmış hatta kendine gelmek için bir köşeye sinmiş. Bu arada etrafta Turizm Polisi aramış ama çevre esnafı yardımcı olmamış ve burada Turizm Polisi yok diyerek kadının polise gitmesini adeta engellemişler.
Kalderon bütün heyecanı ve endişesine rağmen saklandığı köşeden gizlenerek adamın resmini çekmeyi de başarıyor.

Dükkanın önündeki kısa pantalonlu ve siyah gömlekli sigara içen 40-45 yaşlarındaki adam kendisine bu hakaretleri eden kişidir. Dükkan içindeki davranışlarına göre dükkan sahibi olması ihtimali yüksek görünüyor.
3_g.jpg" style="margin: 0px; padding: 0px; outline: 0px; border: 0px currentColor; font-size: 12px; background-color: transparent;" width="445" />

Ariel Relly Kalderon, istendiği zaman açık ifade vermeye de hazır olduğunu belirtti.

Mavi Marmara olayı nedeni ile iki ülke arasında bozulan ilişkiler ve özellikle Turizm oldukça düşmüştü. Başbakan Natanyahu'nun meslektaşı Erdoğan'dan özür dilemesinin ardından Türkiye seyahatlerinde hafif bir canlanma görülmüş ancak henüz istenen raddeye dönmemişken bu durum Halkın bir kesiminde Oluşan Nefretin silinmesinin kolay olmadığını ortaya koymuştu.

HastürkTV olarak bu haberi yayınlanmadan evvel ve sorumlu gazetecilik kuralına saygı gereği, bir iş yerinin de ticari geleceğini düşünerek, dükkan sahibinin tepkisini almayı ve olayı kendi ağızlarından duymayı istedim.

Bu nedenle Muğla İş Rehberi'ndeki telefonu aradım ama o telefon'a çıkan şahıs bu dükkanla ilgili olmadığını söyledi.

Bu kez söz konusu mağazanın Facebook'taki sayfasından kendilerine ilettiğim bir mesaj ile tepkilerini almak istediğimi ve onların dediklerini de yayınlayacağımı belirttim.

Ancak ne yazık ki mesajım cevapsız kaldığı gibi akşam saatlerinde Facebook sayfasının da yok olduğunu müşahede ettim.

Ancak internette daima iz kalıyor her şey silinemiyor.

Bu link'i kullanırsanız böyle bir sayfa olduğunu görürsünüz. (TIKLAYINIZ)

Bu türden davranışların sadece nefret kusmak ile kalmadığını gerek ülke turizmine gerekse aynı beldenin bütün esnafına da zarar verebileceğini algılamak gerekir. Bugün İsrailli Turistten nefret eden yarın Alman'dan , Rus'tan veya Norveçli'den de nefret edebilir. Hatta kendi vatandaşlarından da nefret etmesini engelleyecek bir sınır yoktur.

Yetkililerin olayı araştırmalarını ve gereken uyarı ve/veya cezanın verilmesini temenni ederim.

Dükkan sahipleri beni ararlar ve kendi ifadelerini yayınlanmamızı isterlerse bunu memnuniyet ile yapacağımı da belirtmek isterim .

Rafael Sadi/HastürkTVYazar Hakkında

  • @Dünya Dinleri

    @Dünya Dinleri

    Bırakın Fikirleriniz Özgür Kalsın ! https://www.alternatifforum.org

    Dunyadinleri.Com Yöneticisi

Yorum Yaz


Yazdığınız yorumların genel ahlak kurallarına uygun olmasına özen gösteriniz. Ayrıca yazdığınız yorumlarda isminiz e postanız eksik yanlış olmamalıdır aski halde yorumlarınız onaylanmaz dikkate alınmaz cevap verilmez.

Haberler